Opublikowano: 2023-04-20

Dzień Ziemi – zrób coś dobrego dla planety 

Dzień Ziemi – zrób coś dobrego dla planety 

Posprzątaj swoją okolicę, zostań w obiegu zamieniając odpady w surowce lub posadź rośliny – pomysłów na spędzenia ekologicznie najbliższego weekendu może być wiele. Zakład Utylizacyjny również włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. 

To ekologiczne święto przypada w sobotę, 22 kwietnia. Jest to doskonały moment, aby z jednej strony nagłaśniać globalne problemy, a z drugiej zastanowić się, jak my sami w naszych codziennych wyborach możemy dbać o Ziemię. W działania zaangażował się również nasz zakład, który zaprasza mieszkańców do wspólnych eko aktywności.  

SPRZĄTANIE ŚWIATA 

Pierwsza tegoroczna odsłona akcji to edycja rodzinna. Sprzątać będziemy w 3 dzielnicach Gdańska: Jasień, Ujeścisko-Łostowice oraz Orunia Górna-Gdańsk Południe, w sobotę 22 kwietnia w godz. 11.00-15.00. Na wydarzenie zapraszamy razem z Czyste Miasto Gdańsk i Radami Dzielnic. Punkty, w których będzie można odebrać zestawy do sprzątania, czyli rękawice, worki na odpady i chwytaczki będą zlokalizowane w 4 miejscach:  w dzielnicy Orunia Górna: przy zbiorniku Augustowska oraz przy ul. Wielkopolskiej 62. W dzielnicy Ujeścisko-Łostowice przy ul. 11 listopada 68, a na Jasieniu przy rondzie obok Szkoły Podstawowej nr 6. Do tych samych miejsc należy przynieść zebrane odpady, skąd zostaną odebrane i przewiezione do naszego zakładu.

W punktach przewidziano również drobny poczęstunek i atrakcje dla najmłodszych. Podczas wydarzenia nie zabraknie edukacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Będziemy opowiadać m.in. o tym, jak właściwie i odpowiedzialnie postępować z odpadami oraz jak minimalizować ich powstawanie. Nie zabraknie rozmów o recyklingu i codziennych nawykach, które pomagają chronić naszą planetę. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak można żyć w zgodzie z naturą w duchu less waste, zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). 

Konkurs z nagrodami #rodzinnesprzataniezzut 

Dla chętnych przygotowaliśmy konkurs z nagrodami. Po pierwsze należy zarejestrować się na wielkiesprzatanie.zut.com.pl. Następnym krokiem jest wykonanie zdjęcia zanieczyszczonego miejsca, które zamierzamy posprzątać. Kiedy już to zrobimy, przystępujemy do najważniejszej części zadania, czyli uporządkowania terenu. Kolejne zdjęcie robimy już po posprzątaniu upatrzonego przez nas obszaru. Osoby, które swoje zdjęcia, wyślą za pośrednictwem tej samej strony internetowej, na której wcześniej się rejestrowali, otrzymają nagrody. Informacje dotyczące odbioru zostaną wysłane osobnym mailem, do wszystkich, którzy w prawidłowy sposób zrealizują wszystkie konkursowe elementy.   

– Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na ilości odpadów, które produkujemy i które pozostawiamy po sobie. Każdy z nas może zadbać o swoje najbliższe otoczenia. Wystarczy wyjść na spacer, zrobić mały gest dla planety i posprzątać swoją okolicę. Zebrane śmieci odłożyć w wyznaczone miejsce, skąd zostaną zabrane i przewiezione do naszego zakładu. Następnie trafią do sortowni, gdzie odzyskamy z odpadów cenne surowce, które wrócą do obiegu

mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.   

Dzień Ziemi z Zakładem Utylizacyjnym w Forum Gdańsk 

W sobotę i niedzielę, 22 i 23 kwietnia w godzinach 11.00 – 18.00, zapraszamy do kontenera edukacyjnego GOZ, by zobaczyć, jak wygląda praktyczny wymiar segregacji odpadów i recyklingu. Nie lada gratką będzie możliwość wykonania w nim przedmiotów z plastikowych odpadów. W tym celu, warto przynieść ze sobą nakrętki z plastikowych butelek. 

– W naszym edukacyjnym kontenerze będziemy pokazywać jak w praktyce wygląda gospodarka obiegu zamkniętego. Chcemy pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest segregacja odpadów, a także jak można potem wysegregowane odpady wykorzystać. Wszystko zaczyna się od naszych małych gestów. Od tego jak segregujemy odpady w naszych domach, które trafiają potem do naszego zakładu, a ostatecznie mogą być odebrane przez recyklerów. W naszym kontenerze będzie można przekonać się, że warto to robić. Zachęcam do zabrania ze sobą plastikowych nakrętek oraz odwiedzenia naszego kontenera, aby zobaczyć, jak wygląda recykling w mikroskali

zachęca Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. 

W kontenerze będzie można sprawdzić, co dzieje się z plastikowymi odpadami, które zbieramy w żółtych pojemnikach i które nadają się do ponownego przetworzenia. Coś co dzieje się na skalę przemysłową my pokażemy w skali mikro. Będzie można własnoręcznie wykonać plastikową linijkę lub doniczkę. Dlatego warto zabrać ze sobą czyste, plastikowe nakrętki, opatrzone odpowiednim symbolem. 

Otwarcie domu sąsiedzkiego 

Również w sobotę, 22 kwietnia, w godz. 13.00 – 16.00 przy ul. Dworcowej 11 odbędzie się uroczyste otwarcie domu sąsiedzkiego Gościnna Przystań . W programie przewidziane są występy lokalnych grup artystycznych działających przy domu sąsiedzkim, koncert Obywatela MC, wspólne sadzenie roślin, warsztaty graffiti oraz inne zajęcia dla dzieci i młodzieży.  Sadzona podczas wydarzenia rabata z wielorocznymi trawami ozdobnymi,  będzie rosła na Czarnym Złocie Ogrodników. Jest to kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Produkt ten powstaje w procesie kompostowania odpadów bio segregowanych przez mieszkańców naszego miasta. Jest to kolejny przykład inicjatyw pokazującej w codziennym życiu idee gospodarki obiegu zamkniętego.  

Co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, nie tylko od święta  

Wbrew pozorom tego święta nie musimy obchodzić z wielką pompą i tylko 22 kwietnia. Każdego dnia naszymi decyzjami możemy dbać o naszą planetę. I właściwie to powinniśmy to robić. Jak? Bardzo prosto. 

Pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się nawykom dotyczącym poprawnej segregacji odpadów. Nasze domowe decyzje dotyczące poprawnego wyrzucania odpadów mają ogromny wpływ na to, co się dalej z nimi stanie – czy wylądują w przysłowiowej dziurze w ziemi, czy może ponownie wrócą do nas pod postacią nowych produktów.  

W Gdańsku funkcjonuje pięciofrakcyjny system segregacji odpadów komunalnych. To oznacza, że każdy z nas powinien rozdzielać swoje odpady na bio, tworzywa sztuczne i metale, szkło, makulaturę i odpady zmieszane. Poprana segregacja odpadów pozwala na maksymalny odzysk surowców wtórnych i bioodpadów tak, aby mogły dalej krążyć w obiegu i być pożytecznie wykorzystywane. W spółkach takich jak gdański Zakład Utylizacyjny odpady zmienią w surowce, które zgodnie z ideą obiegu zamkniętego, wrócą do nas np. w postaci opakowań, butelek, papieru toaletowego, gazet, ubrań i wielu innych przedmiotów. 

Aby poprawnie segregować odpady, warto wykorzystać Słownik Segregacji, publikację, która w przejrzysty sposób wyjaśnia, do którego pojemnika powinien trafić dany odpad. 

Zgodnie z zasadami less waste  

W zmienianiu naszych nawyków, które będą bardziej przyjazne dla naszej planety, pomocne mogą być proste zasady less waste. Ich wprowadzenie w życie – nawet małymi krokami – może przyczynić się do znacznego ograniczenia liczby odpadów.  

  1. Refuse – odmawiaj. Nie przyjmuj zbędnych produktów, jak np. jednorazowych zbędnych opakowań, ale także nie kupuj ekstra rzeczy, które sprzedawca chce sprzedać w promocyjnej cenie.   
  1. Reduce – ograniczaj. Zadbaj o rozsądne zakupy. Nie kupuj kolejnej rzeczy, która faktycznie nie jest potrzebna.  
  1. Reuse – użyj ponownie. Wykorzystaj to, co już posiadasz. A gdy dany produkt w obecnej postaci nie znajduje już zastosowania można go sprzedać, oddać lub zmienić jego funkcję. 
  1. Recycle – segreguj odpady – o czym już pisaliśmy w poprzednim akapicie.  
  1. Rot – kompostuj. Wbrew pozorom kompostować odpady można także mieszkając w bloku. Z pomocą przychodzą kompaktowe kompostowniki, które można postawić na balkonie. Jak kompostowanie ma się do ograniczania zakupów? Dzięki temu uzyskamy świetny nawóz do kwiatów!   

I nasza ekstra zasada – naprawiaj. Uszkodzonych rzeczy wcale nie musimy wyrzucać. W każdym mieście znajdują się zakłady rzemieślnicze, które naprawiają lub renowują rzeczy. Warto też pamiętać o zakładach, które zajmują się naprawami sprzętu RTV i AGD. Zepsuty odkurzacz nie zawsze oznacza konieczność zakupu nowego.  

Zobacz także