Opublikowano: 2021-11-19

Oddziaływanie na otoczenie

Oddziaływanie na otoczenie

Zakład Utylizacyjny podejmuje szereg działań, które minimalizują nasz wpływ na otoczenie. Realizowane inwestycje przyczyniają się m.in. do ochrony wód i gleb, zmniejszenia uciążliwości odorowych na okolicznych terenach oraz ograniczania wywiewania odpadów ze składowiska.

Pozytywne efekty tych działań potwierdzają wyniki pomiarów przeprowadzanych w ramach wewnętrznego monitoringu środowiskowego i analiz wyspecjalizowanych jednostek zewnętrznych.

Bypass Potoku Kozackiego

Aby wody Potoku Kozackiego nie przepływały przez kwaterę, na której od kilkunastu lat składowane są odpady, stworzyliśmy specjalne obejście tzw. bypass. Woda gromadzona jest w sztucznym zalewie przed składowiskiem, następnie przepompowywana do systemu rurociągów i wpuszczana do naturalnego koryta potoku znajdującego się za składowiskiem.

Celem działania jest zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu składowanych odpadów na wody potoku.

Zabezpieczenie dna i skarp kwatery

Dno oraz zbocza składowiska pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega przedostawaniu się substancji chemicznych ze składowanych odpadów do gleby i wód podziemnych. Powłoka składa się z czterech warstw: zagęszczonej mechanicznie gleby, bentomaty, folii HDPE o grubości 2 mm oraz geowłókniny. Dzięki temu stanowi 100% zabezpieczenie przed wpływem składowanych odpadów na środowisko.

Studnie barierowe

Działanie studni barierowych powoduje lokalne obniżenie poziomu wód podziemnych pod składowiskiem. Dzięki temu minimalizujemy zanieczyszczania przez odcieki z odpadów składowanych na tzw. starej kwaterze składowiska, która nie posiadała odpowiedniego uszczelnienia.

Zgromadzone wody są odpompowywane sprzed składowiska, a następnie zostają wykorzystywane w celach technologicznych lub są wypompowanie za składowiskiem, na wylocie Potoku Kozackiego.

Podczyszczanie odcieków

Odcieki ze składowiska nie spełniają norm dotyczących ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Dlatego też każde składowisko jest zobowiązane do oczyszczania odcieków i ścieków technologicznych. Znajdująca się na terenie Zakładu Utylizacyjnego instalacja działa na zasadzie odwróconej osmozy. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych dostępnych technologii i pozwala osiągnąć wysokie parametry podczyszczania.

Rozbudowa systemu odgazowania

System odgazowania kwater składowania jest stale rozbudowywany i modernizowany. Działania pozwalają ograniczyć niezorganizowaną emisję gazu, która jest jedną z głównych przyczyn uciążliwości odorowej zakładu.

Na bieżąco prowadzimy monitoring działania systemu w celu jego usprawniania i planowania przyszłych inwestycji. Liczba studni zbierających biogaz ze składowiska przekroczyła 300 urządzeń, w tym tzw. studnie igłowe pobierające gaz ze skarp kwater składowania.

Rekultywacja nieczynnej części składowiska

Kwatera wyposażona jest w system odgazowujący i pokryta warstwą rekultywacyjną. Na bieżąco prowadzone jest zazielenianie kwatery różnymi gatunkami traw, krzewów oraz drzew. Stworzenie czynnej biologicznie warstwy rekultywacyjnej oraz obsadzenie jej roślinnością jest skutecznym sposobem stabilizacji masy składowanych odpadów oraz ograniczenia uciążliwości odorowych.

Nasadzenia drzew i krzewów

Zakład Utylizacyjny regularnie nasadza drzewa i krzewy na obrzeżach swojego terenu. Zieleń stanowi naturalną zaporę ograniczającą uciążliwości związane z przyjmowanymi odpadami, przede wszystkim skutecznie hamując rozwiewanie śmieci z terenu zakładu oraz ograniczając rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów.

Kwatera odpadów niebezpiecznych (azbestowych)

Specjalnie przygotowana na terenie Zakładu Utylizacyjnego kwatera służy do przechowywania wyłącznie odpadów azbestowych. Jest to jedno z trzech tego typu miejsc na terenie województwa pomorskiego. Odpady są odpowiednio przygotowywane, owijane folią, oznaczane i przykrywane ziemią.

Zobacz także

Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku
2021-11-19

Raporty dzienne