Opublikowano: 2019-04-08

Uczestnicy eksperymentu badawczego wybrani!

Uczestnicy eksperymentu badawczego wybrani!

Projekt „Szanuję – segreguję” zainicjowany przez Zakładu Utylizacyjny w Gdańsku ma pomóc zebrać informację zwrotną od mieszkańców na temat barier praktycznych i socjologicznych utrudniających prawidłowe segregowanie odpadów. Na początku akcji – przez 21 dni – pracownicy Zakładu Utylizacyjnego będą mierzyć ilość odpadów komunalnych jakie gdańskie rodziny będą na co dzień produkować. Następnie po udziale w specjalnym programie edukacyjnym, który obejmie szereg szkoleń dotyczących właściwej segregacji odpadów i sposobów ograniczenia ich produkcji, ilość odpadów w pojemnikach mieszkańców, zostanie zmierzona po raz kolejny.

Dzięki projektowi będzie można przekonać się, na ile nasze ograniczenia wynikają z narosłych przez lata nawyków, a na ile z braku wiedzy czy umiejętności segregacji. Projekt ma też pokazaćco sprawia, że nasze przyzwyczajenia często tak trudno zmienić.

Casting, który odbył się w minioną sobotę był drugim etapem akcji. W pierwszym do projektu można było przysyłać zgłoszenia za pośrednictwem strony www.szanujesegreguje.pl – w sumie w ciągu zaledwie dwóch tygodni nadesłano 168 wypełnionych ankiet. Do castingu zakwalifikowało się 14 rodzin, w którym po metodycznej ocenie wcześniej nadesłanych zgłoszeń, jury wyłoniło 5 rodzin – uczestników eksperymentu badawczego.

Wybór nie był łatwy. Najpierw każda z rodzin musiała przekonująco uargumentować swoje potrzeby poszerzania wiedzy nt. segregacji odpadów, a także przedstawić jak zorganizuje miejsce do segregacji odpadów w domu. Następnie podczas castingu trzeba było przekonać jury, że ich motywacja do zmiany jest najsilniejsza.

– Zależało nam także, aby wśród uczestników akcji znalazły się osoby w różnym wieku, z różnorodnych dzielnic naszego miasta, mieszkające zarówno w zabudowie jedno – jak i wielorodzinnej oraz o różnorodnym składzie osobowym przypadającym na dane gospodarstwo domowewyjaśnia Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

Oto 5 rodzin, które zostały wyłonione do udziału w badawczym eksperymencie:

Maciej i Magdalena Florek – przyznają, że zasady segregacji śmieci wywołują u nich momentami pytania. Nie zawsze sobie z tym radzą i jest to dla nich wyzwanie. Widzą przepełnione wiaty śmietnikowe, zastanawiają się jak zaczynając od siebie mogą to zmienić, licząc także na większą skuteczność innych przy zapełnianiu czy też opróżnianiu wiat i pilnowaniu porządku. Od czasu, kiedy zostali rodzicami segregacja oraz działania proekologiczne stały się dla nich ważne, uważają bowiem, że warto się starać z myślą o środowisku i przyszłym pokoleniu.

Antonina Kobylińska z mężem – ekologia kojarzy im się z czystością i zdrowiem. Jako rodzina starają się segregować śmieci i nie dopuszczać by marnowało się jedzenie. Udaje się to min. dzięki hodowanym przez męża królikom. Przy samej segregacji pojawia się jednak sporo wątpliwości, gdzie powinno co trafić i czy wysiłki,  które wkładają są opłacalne.

Magdalena Marks z mamą – zgłosiła się do programu, bo wierzy w zasadność segregacji i życia eko i przyznaje, że walczy z mamą by ona również to robiła. Ulubionym zajęciem mamy jest czytanie książek. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu literatury, którą przekażemy rodzinie jeszcze bardziej wzmocnimy chęci do zmian. W tym domu ambasadorem na pewno jest Magda.

Mateusz i Marta Okuniewscy z dziećmi – do programu rodzinę zgłosił Mateusz, czym zrobił małą niespodziankę żonie. Przyznaje, że w domu nie ma warunków do segregacji odpadów. W ramach warsztatów pokażemy, że segregować i dbać o środowisko można również mieszkając w bloku. Od eksperymentu oczekują, że dowiedzą się co można zrobić więcej dla środowiska – bo robią to wszystko dla dzieci; liczą także na to, że będą się dobrze bawić.

Iwona i Krzysztof Puszko wraz z córką – jako rodzina starają się segregować odpady, ale mają dużo pytań i wątpliwości czy robią to dobrze i czy ma to jakikolwiek sens. Do wyzwania zgłosili się ze względu na chęć przekazania wiedzy córce, która przyznaje, że tata odkłada kartony w garderobie, ale co się z nimi dzieje później to nie wie.

Wyłonione osoby ze wskazanych gospodarstw domowych zostaną w tym tygodniu wyposażone w kubły niezbędne do pomiaru ilości odpadów przez nie produkowanych.

Każdemu uczestnikowi akcji, życzymy wytrwałości i cierpliwości!

Warto też pamiętać, że ważna jest nie tylko determinacja w czasie trwania akcji! Istotne jest to, co zostanie nam w głowie i naszych nawykach „na przyszłość” – wówczas dużo łatwiej nowe zasady zarządzania domowymi odpadami będą mogły stać się naszą codzienną praktyką.

Wielkie podziękowania należą się też wszystkim, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w akcji ZU. Rodziny, którym nie udało się przejść do kolejnego etapu otrzymają od organizatora specjalną publikację ułatwiającej codzienną segregację pt. „Słownik poprawnej segregacji”.

Partnerami akcji „Szanuję Segreguję” są Gdańskie Usługi Komunalne, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna, SUPERSORTER, Akademia Kulinarna K5, Gdańsk bez plastiku, Hevelianum, Pomorski Instytut Naukowy, Bank Żywności w Trójmieście i ELCEN.