Szkło to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań i jedyne, jakie nie traci swoich właściwości poddawane kolejnym procesom recyklingu. Sprawdźcie, co dzieje się zatem z tysiącami butelek, słoików i flakonów, które do nas trafiają.
Krótka linia
Do naszego zakładu przyjeżdża rocznie około 15 tysięcy ton odpadów szklanych z selektywnej zbiórki to tyle, ile waży 100 płetwali błękitnych. Prawie tysiąc ton – odpowiednik niemal 7 płetwali – stanowią w tym strumieniu różnego rodzaju zanieczyszczenia, głównie worki foliowe i odpady z tworzyw sztucznych.

W sortowni odpady trafiają na krótką linię sortowniczą, gdzie manualnie usuwane są elementy niebędące szkłem. Wstępnie doczyszczone odpady szklane są następnie przekazywane recyklerom.
Przed stłuczką
Właściwy recykling szkła przebiega przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń podobnych do separatorów działających w naszej sortowni. Trafiające na taśmy recyklerów szkło podlega wstępnemu oczyszczeniu ręcznemu oraz kruszeniu, a następnie przechodzi przez separatory magnetyczne – oddzielające metale żelazne oraz diamagnetyczne – wydzielające metale nieżelazne. Oczyszczona w ten sposób stłuczka jest suszona w suszarce bębnowej, gdzie oddzielane są także zanieczyszczenia po etykietach oraz pozostałości produktów z opakowań.
Dalej kruszywo trafia do separatorów optycznych, które rozdzielają surowiec ze względu na kolor oraz oddzielają materiał nienadający się do ponownego przetworzenia wraz ze szkłem opakowaniowym, jak np. porcelana, czy krzemionki. Szkło żaroodporne oraz zawierające metale ciężkie (np. ołów) jest wysortowywane za pomocą separatorów XRF – identyfikujących materiał za pomocą fluorescencyjnej analizy rentgenowskiej.

Wysortowana jednorodna stłuczka w różnych kolorach trafia finalnie do hut, gdzie przetapia się surowiec na kolejne opakowania.
Duży problem
Może się też wydawać, że właściwa segregacja szkła to „pestka”, a jednak nie każdy rodzaj odpadów szklanych powinien trafić do zielonego pojemnika. Najprostszą zasadą segregacji jest selektywna zbiórka szkła opakowaniowego – a więc pustych i w miarę możliwości pozbawionych zakrętek i korków butelek, słoików oraz flakonów po kosmetykach i perfumach.

Inne rodzaje szkła w tym porcelana, szkło hartowane, czy kawałki szyb lub luster powinny trafić do odpadów zmieszanych.
Jeśli to możliwe, wyrzucajcie szklane opakowania bez worków i zawartości. Nie musicie ich myć ani przejmować się, że wyrzucając, stłuczecie butelkę czy słoik. Jeśli szklane opakowanie znajdzie się w zielonym pojemniku, będziemy mogli odzyskać surowiec.
Więcej podpowiedzi dotyczących właściwej segregacji odpadów znajdziecie w słowniku segregacji. Prosty gest i chwila zastanowienia przed wyrzuceniem niepotrzebnych rzeczy może zmienić śmieć w cenny surowiec.
Segreguj i ograniczaj, my zajmiemy się resztą.