Opublikowano: 2024-05-10

Odpadowe know how

Odpadowe know how

Z roku na rok wzrasta świadomość konieczności właściwego segregowania odpadów. W przypadku starego zeszytu albo plastikowej butelki sprawa jest prosta, ale czy wiecie gdzie wyrzucić mokry ręcznik papierowy, paragon lub resztki z obiadu?

Recyklingowe zmory

Pusta butelka po soku albo puszka po coli, która stały się podręcznym śmietnikiem z papierkami po cukierkach, czy petami po papierosach nie nadaje się już do recyklingu. Podobnie zgniecione opakowania zetknięte w opakowania po chipsach mogą nie zostać wychwycone przez maszyny na sortowni i zamiast do recyklerów trafić na kwatery składowania.

Im większe, tym lepsze!

Jeśli wyrzucacie papier albo tekturę nie drzyjcie ich na kawałki. Im większe arkusze, tym łatwiejszy recykling. To samo dotyczy także opakowań z tworzyw sztucznych. Oczywiście jesteśmy gorącymi zwolennikami wykorzystywania np. kosmetyków do końca, jeśli postępujecie podobnie, starajcie się po prostu nie przecinać opakowań na pół.


Folie, szkło i bio

Około 7 procent wysegregowanych odpadów szklanych trafiających do naszego zakładu to… foliowe worki. Tym samym obniża się jakość materiału przekazywanego recyklerom i komplikuje proces przetwarzania odpadów w pełnowartościowe produkty.

Największy problem foliowe opakowania stanowią jednak w bioodpadach. Szczelne opakowania utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają, właściwy proces kompostowania. W wyniku fermentowania odpadów powstają także niebezpieczne gazy w tym metan, będący jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia.

Jeśli więc chcemy skuteczniej włączyć się w gospodarkę obiegu zamkniętego przyniesione do altany śmietnikowej odpady szklane i bio wysypmy z foliowych opakowań, a następnie: jeśli nie są zniszczone, skorzystajmy z nich ponownie, jeśli są np. podarte, ale nie zabrudzone, wrzućmy je do żółtego pojemnika, a jeśli są zatłuszczone powinny trafić do odpadów resztkowych.

To co, gdzie?

Odpowiadając na wątpliwości z początku artykułu, mokre, ale nie zatłuszczone, ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne powinny trafić do odpadów bio. Podobnie resztki z obiadu – tj. wszelkie warzywa i mięso po obróbce termicznej (gotowaniu lub smażeniu). Surowe mięso i kości wyrzucamy do odpadów resztkowych, z uwagi na mogące się w nich znajdować bakterie, które utrudniają proces kompostowania. Do czarnego worka powinny też trafić paragony i inne rodzaje powlekanego papieru, a także zatłuszczone kartony.

Więcej podpowiedzi dotyczących segregowania odpadów w naszym słowniku.

Zobacz także