Opublikowano: 2024-04-09

Zielona Rewolucja!

Zielona Rewolucja!

Miejskie Mikrolasy zazieleniają Gdańsk!

Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce z największą liczbą mikrolasów. Na łącznie 800 m2, w czterech mikrosiedliskach rośnie 2400 sadzonek roślin, a ponad 200 z nich pochodzi z zakładowej szkółki. Do przygotowania gleby w gdańskich mikrolasach użyliśmy łącznie 130 ton kompostu. Miejskie Mikrolasy to prawdziwa zielona rewolucja!

Wiosna i jesień w Gdańsku to nie tylko czas, gdy natura budzi się do życia, ale również okazja do wspólnego działania na rzecz środowiska i lokalnej społeczności. Od dwóch lat okresy te wykorzystywane są do nasadzeń mikrosiedlisk leśnych. Dzięki czemu powstają kolejne Miejskie Mikrolasy, które przybierają na znaczeniu i zyskują coraz większe uznanie mieszkańców.

Gdańsk może pochwalić się największą ilością Miejskich Mikrolasów w Polsce, które nie tylko zazieleniają osiedla, ale również przynoszą szereg korzyści dla mieszkańców i środowiska. Pierwszy Miejski Mikrolas powstał wiosną zeszłego roku na Jasieniu, na teranie Parku Południowego przy zbiorniku Świętokrzyska. Drugi posadziliśmy jesienią przy ul. Stankiewicza 8 (za Pozytywnym Przedszkolem nr 13). Kolejne dwa powstały  tej wiosny – na terenie dzielnicy Piecki-Migowo, przy ul. Zabłockiego 3 oraz  w pobliżu zbiornika retencyjnego Platynowa na Oruni Górnej-Gdańsku Południe.
Zachęcamy do odwiedzenia wszystkich miejsc.

Dlaczego warto?

– Sadzenie mikrolasów to nie tylko estetyczny zabieg, ale przede wszystkim działanie mające na celu ochronę środowiska oraz tworzenie przestrzeni sprzyjającej różnorodności biologicznej. Metoda sadzenia, oparta na koncepcji japońskiego botanika Akiry Miyawakiego, pozwala na tworzenie gęstych, szybko rosnących lasów nawet na trudnych terenach miejskich – tłumaczy dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu i edukator przyrody z Forest Maker sp. z o.o. – Za tydzień będę uczestniczył w sadzeniu kolejnego na świecie na Manhattanie. To pokazuje na niezwykłą popularność tej metody. Musimy się dziś trochę przesunąć, zostawić więcej miejsca dla przyrody i zainwestować w bioróżnorodność w każdym mieście, a nawet każdym osiedlu. A przy okazji edukować mieszkańców poprzez włączanie ich w konkretne działanie – rewolucja minilasów na świecie dzieje się na naszych oczach. W Gdańsku rośnie ich najwięcej w jednym mieście, bo aż cztery!

dodaje Kasper

Dzięki zastosowaniu odpowiednio przygotowanego podłoża oraz intensywnego sadzenia, mikrolasy rozwijają się znacznie szybciej niż tradycyjne nasadzenia leśne i są bardzo odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. Co ważne sadzimy w nich wyłącznie gatunki rodzime i bezodmianowe. Ich szybkiemu wzrostowi sprzyja odpowiednie przygotowanie podłoża. Taki las rośnie od 1,5 do 2 razy szybciej niż drzewa sadzone w mieście czy inne uprawy leśne. Mikrolasy są gęste, bardzo szybko tworzą zwartą, bujną strukturę zieleni.

– Do przygotowania gleby w gdańskich mikrolasach użyliśmy łącznie 130 ton Czarnego złota ogrodników, czyli polepszacza gleby SK-9, produkowanego z bioodpadów. To sposób na pokazanie mieszkańcom założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Segregowane przez nas w domach odpady bio, zamieniamy w kompost, na którym sadzimy mikrolas. Każdy z mikrolasów ma powierzchnię 200 m2. Razem z mieszkańcami Gdańska, posadziliśmy w nich ponad 2400 sadzonek, z czego do pierwszego siedliska trafiło ponad 200 drzew przeniesionych z Zakładu Utylizacyjnego. Drzewa te dostały drugie życie.  Dzięki takim akcjom jak nasza mieszkańcy uświadamiają sobie jak ważna jest odpowiednia segregacja odpadów, a także na „żywym organizmie” widzą czym jest gospodarka obiegu zamkniętego

mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.


Bardzo ważne w tej metodzie jest również ściółkowanie nowo posadzonego lasu. Do tego wykorzystuje się np. słomę, zrębki ze ścinek czy liście. To działanie zainicjuje proces budowania próchnicy i stworzy warunki dla rozwoju bioróżnorodności związanej z glebą, na którą często nie zwracamy w ogóle uwagi.

Dzięki przygotowaniu odpowiedniej gleby po kilku latach mikrolas mimo trudnych warunków rośnie już bez ingerencji człowieka.

Korzyści dla mieszkańców

Mikrolasy są doskonałymi pożeraczami dwutlenku węgla, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Już po 5 latach mikrolasy mogą pochłaniać nawet do 250 kg CO2 rocznie.  Dodatkowo tworząc mikrosiedliska, stwarzyliśmy środowisko sprzyjające różnorodności biologicznej. To miejsce życia dla wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów, co wpływa korzystnie na równowagę ekosystemu miejskiego.

Co ważne w sadzeniu Gdańskich mikrolasów udział brała lokalna społeczność co stworzyło doskonałą okazję do nauki i integracji. Dla dzieci i młodzieży była to szansa na poznanie naturalnych procesów oraz rozwijanie świadomości ekologicznej.

Zachęcamy do bycia częścią pozytywnych zmian w naszym mieście i dołączenia do społeczności dbającej o środowisko!

Zobacz także