Opublikowano: 2024-03-01

Eko wiosna na balkonie i działce

Eko wiosna na balkonie i działce

1 marca to początek meteorologicznej wiosny. Balkon, ogródek, działka to miejsca, którym poświęcamy więcej czasu i uwagi z każdym cieplejszym dniem. Porządkując ich przestrzeń, warto być eko i pamiętać o poprawnym segregowaniu odpadów. Początek sezonu to dobra okazja do wprowadzenia nawyków służących naszej planecie.

Coraz więcej słońca, dłuższe dni i cieplejsza temperatura są dla nas impulsem, by zacząć myśleć o porządkowaniu swojego otoczenia. Po zimie często innym wzrokiem patrzymy na balkon czy ogródek. Podczas porządków warto zastosować kilka ekologicznych zasad, dzięki którym małymi gestami zadbamy o środowisko naturalne.

Posegreguj zbędne przedmioty

Działkowe altany i balkony często pełnią funkcję składzików na różnego rodzaju „przydasie” i sprzęty piknikowe. Wiosna to dobry czas, aby przejrzeć nasze zbiory: leżaki, parasolki ogrodowe, hamaki, różnego rodzaju akcesoria wykorzystywane podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli niektóre z nich nie będą nadawały się do użytku, sprawdź, jak możesz w sposób odpowiedzialny się ich pozbyć. Nie wszystkie z takich ogrodowych akcesoriów można wyrzucić do domowych pojemników na odpadki. Te większe należy przywieźć do jednej z Sorterowni (do wyboru jest Sorterownia Szadółki na ul. Jabłoniowej 55 oraz Sorterownia Rudniki na ul. Elbląskiej 66). Tutaj powinny trafić zepsute leżaki, parasole ogrodowe, nienadające się do użytku grille.

Sprzątaj bez chemii

Robiąc porządki, używaj ekologicznych środków czystości. Najprostszy przepis na środek czystości to soda i kwasek cytrynowy. Do sprzątania używaj wielorazowych ściereczek, możesz również wykorzystać do tego stare i niepotrzebne bawełniane T-shirty. Odpadki segreguj, zwracając uwagę na to by butelki, papier odpady wyrzucać do pojemników bez worków. Jeżeli odpady bio chcesz wyrzucać w workach, to najlepszą opcją jest używanie tych kompostowalnych. Podczas prac ogrodowych staraj się używać narzędzi wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno, czy bambus. Unikaj plastikowych produktów, które mogą się szybciej zużyć i tworzyć dodatkowe odpady. Zrezygnuj z jednorazowych rękawiczek, zamiast tego używaj rękawiczek ogrodowych wykonanych z trwałych materiałów, które można używać wielokrotnie.

Naturalnie… w ogródku i na balkonie

Wiosna to czas, gdy sprzątamy na naszej działce pozostałości liści i połamanych gałęzi. Nie można zapomnieć o usuwaniu zeszłorocznych owoców z drzew oraz z trawnika. Nawet jeśli wydaje Ci się, że udało Ci się pozbyć ich wszystkich jeszcze przed nadejściem zimy, rzeczywistość bardzo często okazuje się inna. Zebrane w ten sposób zielone odpady warto wykorzystać do stworzenia kompostownika. Jest to idealny moment, by rozpocząć produkcję własnego, naturalnego nawozu do gleby. To nie tylko zmniejszy ilość odpadów, ale także dostarczy naturalnych składników odżywczych dla Twoich roślin.
Wybierając rośliny na balkon, warto rozważyć sadzenie roślin wieloletnich, które będą rosnąć i kwitnąć przez wiele sezonów. W ten sposób zmniejszasz ilość odpadów związanych z regularną wymianą roślin sezonowych.
Innym ekologicznym nawykiem, który przyczyni się nie tylko do ochrony planety, ale również zdrowia osób korzystających z działki czy balkonu to używanie ekologicznych środków ochrony roślin. Na przykład, do walki z owadami szkodnikami możesz wykorzystać naturalne środki, takie jak ekstrakty roślinne lub preparaty na bazie mydła. Możesz również wybierać odmiany roślin, które są mniej podatne na ataki szkodników i choroby, aby uniknąć konieczności stosowania chemikaliów. A może w tym sezonie spróbujesz poeksperymentować z metodami naturalnej kontroli szkodników, takimi jak sadzenie roślin odstraszających owady szkodniki?

Rośliny o super mocach

Pelargonia – to wytrzymała roślina ozdobna, która potrafi przetrwać krótkie okresy suszy dzięki temu, że jej liście oraz pędy gromadzą wodę. Nie ma zatem konieczności bardzo regularnego i częstego podlewania. Rośliny te potrafią się też szybko regenerować. Ich zapach skutecznie odstrasza komary.

Pięciornik krzewiasty –  to rośliny wieloletnie, które uwielbiają promienie słoneczne, doskonale znoszą mróz, ale nie tolerują intensywnego podlewania. Ważne, aby rośliny były umieszczone w pełnym słońcu, wtedy odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Lawenda – jej silny zapach przyciąga zapylacze takie jak pszczoły, co jest korzyścią, gdy na naszej działce rosną drzewka owocowe. Fioletowe kwiaty należą również do roślin odstraszających szkodniki. Posadź je w okolicy warzywnika i nie martw się atakiem mszyc.

Tymianek – dzięki swojemu zapachowi tworzy naturalną barierę odstraszającą na mszyce i mrówki. W jego towarzystwie z pewnością nie znajdziesz mrowiska.

Mięta – posadź ją w ogrodzie, gdy szkodniki interesują się marchwią, czosnkiem, pomidorami i kapustą. Jej zapach skutecznie zniechęci szkodniki (takie jak pędraki) do podgryzania warzyw. Jeśli nie chcesz, by mięta na dobre rozpanoszyła się w twoim warzywniku, posadź ją jednak w doniczce, gdyż jest rośliną ekspansywną. 

Bylica piołun – jest wieloletnią rośliną, wydzielając intensywny zapach, ochrania rośliny w jej najbliższym sąsiedztwie przed chrabąszczami i mszycami.

Aksamitka – to tajna, naturalna broń przeciw krecim kopcom. Odstraszająco na krety działa również bazylia i komosa.

Szałwia –  jest rośliną wieloletnią, chroni ogród przed bielinkiem kapustnikiem. Ma również walory odkażające.  

Jeżeli planujesz spędzać letnie wieczoru na działce lub balkonie rozważ posadzenie roślin odstraszających komary. Takie właściwości mają: Kocimiętka Mussina, Plektrantus koleusowaty (komarzyca), Bazylia pospolita, Lawenda wąskolistna, Mięta pieprzowa.

Sposoby na oszczędzanie

Jeśli to możliwe, zainstaluj system zbierania deszczówki na swoim balkonie lub działce. Deszczówka może być używana do podlewania roślin, co pomaga zaoszczędzić wodę pitną i zmniejszyć obciążenie dla lokalnych źródeł wody. Jeśli masz na balkonie czy w ogrodzie oświetlenie, zainstaluj energooszczędne żarówki lub lampy na panelach słonecznych. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

Zobacz także