Opublikowano: 2023-08-21

Ekoturystyka w okolicach Gdańska

Ekoturystyka w okolicach Gdańska

Ekoturystyka pozwoli nam czerpać radość z podróży w sposób przyjazny dla środowiska. Roztaczające się w sąsiedztwie Trójmiasta malownicze szlaki piesze i rowerowe zapraszają do wędrówek po zróżnicowanym krajobrazie, podczas gdy przygoda na kajakach po spokojnych rzekach otwiera nowy wymiar poznania okolicy. Gotowi na ekologiczne przygody?

Gdańsk z innej perspektywy

Nasze miasto, znane jest z historycznych zabytków i urokliwej architektury, a ekoturystyka pozwoli nam zobaczyć je z nowej perspektywy – ze strony wody. Dlatego spływy kajakowe stanowią doskonały przykład podróży, która harmonizuje z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju. Kajaki, napędzane siłą naszych własnych rąk, mają minimalny wpływ na środowisko, eliminując emisję spalin i hałas. Wpływ na wodne ekosystemy jest znikomy, a kajakarze mają szansę cieszyć się bliskością natury bez zakłócania jej naturalnego cyklu. Przepiękną trasą kajakową jest szlak Motławy przy Starym Mieście. Można zacząć spływ we Wróblewie i płynąć w kierunku starówki, mijając Długie Pobrzeże, Oławiankę, Sołdka i Żurawia, a zakończyć go za terenami stoczniowymi.

Na terenie województwa pomorskiego znajduje się 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących blisko 1 600 kilometrów. Są wśród nich zarówno trasy łatwe, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudniejsze odcinki dla tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń. Szczegółowe opisy szlaków można znaleźć na stronie: https://kajaki.pomorskie.eu/.

Ekoturystyka z edukacją

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” to jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce, położony na przedmieściach Gdyni. Na terenie ogrodu znajduje się 16 tematycznych kolekcji botanicznych, skupionych na roślinach charakterystycznych dla regionu Pomorza. Są to przede wszystkim różnorodne gatunki leśne, ale także sad starych odmian drzew owocowych czy kolekcja roślin leczniczych i jadalnych. „Marszewo” jest również głównym centrum edukacyjnym w Nadleśnictwie Gdańsk. Edukacja skupia się na różnorodności lasów, zrównoważonym ich zarządzaniu oraz dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym.

Zanurzając się w gęstych lasach Puszczy Darżlubskiej, około 8 km od centrum Wejherowa, odkrywamy „MUZĘ” – Ośrodek Edukacyjno-Promocyjny Lasów Darżlubskich. Ten urokliwy ośrodek jest idealnym miejscem do edukacji ekologicznej. Dwie stałe sale wystawiennicze prezentują fascynujący świat pszczół oraz bogactwo zwierząt naszych lasów. Tematyka warsztatów oraz ich długość są elastycznie dostosowywane do potrzeb uczestników. Ponadto na terenie ośrodka jest też miejsce na zorganizowanie ogniska.

Szlaki piesze i rowerowe

Ekoturystyka - Trójmiejski Park Krajobrazowy, część oliwska, fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Trójmiejski Park Krajobrazowy wyróżnia się niepowtarzalną rzeźbą terenu ukształtowaną przez lodowce oraz bogactwem roślinności. Rozległe kompleksy lasów bukowych i mieszanych, rozciągające się od Gdańska po Wejherowo, tworzą wyjątkowy krajobraz w sąsiedztwie Trójmiasta. Park ma dziewięć znakowanych szlaków turystyki pieszej, z których część prowadzi do innych atrakcyjnych miejsc na Pojezierzu Kaszubskim. Dla aktywnych dostępnych jest również osiem ścieżek rowerowych, z których najdłuższa (ok. 43 km) prowadzi przez najbardziej fascynujące przyrodniczo i kulturowo obszary Parku. Niektóre odcinki mogą być wymagające, więc warto zabrać mapę z opisem trasy. Mapy szlaków pieszych i rowerowych znajdują się na stronie: http://pomorskieszlakipttk.pl/.

Znacie geocaching? To pasjonująca przygoda dla miłośników natury i poszukiwaczy skarbów, idealna do połączenia z pieszymi wędrówkami. Po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rozsiane są skrytki, które można odnaleźć, wykorzystując GPS i swoje umiejętności detektywa (mapę skrytek można znaleźć w aplikacji geocaching). To sposób na aktywny wypoczynek, ale również okazja do odkrywania ukrytych zakątków parku.

Płuca Gdańska

Wyspa Sobieszewska ma status wyspy ekologicznej, co gwarantuje zachowanie naturalnego piękna przyrody. To najbardziej na wschód wysunięta dzielnica Gdańska, w ujściu Wisły. Na Wyspie Sobieszewskiej stworzył się swoisty mikroklimat, dzięki bliskości morza i znacznym wzniesieniom sąsiednich wysoczyzn. To tam kryje się najdłuższa i jednocześnie szeroka plaża w Gdańsku. Szczególnie w okresie wiosennym, po sztormach wywołanych przez silne wiatry, na plażach można znaleźć dużo drobnego bursztynu. Wyspę zamieszkują tysiące gatunków ptaków, które znalazły swe schronienie m.in. w rezerwacie Ptasi Raj oraz na obszarze Mewiej Łachy. Przez Ptasi Raj prowadzi oznakowana ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna z dwiema wieżami obserwacyjnymi, którą dojdziemy do pięknej, dzikiej plaży – idealnej na zorganizowanie pikniku zero waste.

Najdłuższa plaża w Gdańsku. Zdjęcie ze strony www.wyspa.pl z artykułu

Zobacz także