Opublikowano: 2023-08-11

Ekologiczna wyprawka szkolna

Ekologiczna wyprawka szkolna

Sierpień to czas, gdy zaczynamy myśleć o powrocie dzieci do szkoły i rozpoczynamy coroczne poszukiwania idealnych artykułów szkolnych. Czy jednak musi to być wyłącznie szaleństwo zakupów, w którym plastikowe opakowania, jednorazowe akcesoria i nieużywane później długopisy zajmują centralne miejsce? Oczywiście, że nie!

Ekologiczna wyprawka szkolna to nie tylko sposób na oszczędność, ale przede wszystkim – wyraz troski o naszą planetę. Rozpoczynając poszukiwania przyjaznych dla środowiska rozwiązań, warto zwrócić uwagę na produkty ze zrównoważonych materiałów i zaprojektowane tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Te małe kroki przyczyniają się do redukcji ilości odpadów, które zalewają kwaterę składowania na terenie naszego Zakładu Utylizacyjnego.

Ekologiczna wyprawka – jak zacząć?

Najbardziej przyjazne dla środowiska artykuły szkolne to te, które już mamy. Zorganizujmy z dzieckiem wspólny przegląd posiadanych rzeczy i postarajmy się razem skompletować zestaw do szkoły. Sprawdźmy, które długopisy, markery i zakreślacze nadal działają, zbierzmy wszystkie częściowo zużyte ołówki i kredki. Może w długopisach wystarczy tylko wymienić wkłady? Przejrzyjmy też materiały wykorzystywane na zajęciach artystycznych, być może zeszłoroczne bloki rysunkowe, zeszyty techniczne i farby są jeszcze dobre do użycia. Ze starych zeszytów wyrwijmy czyste kartki i zostawmy zadrukowane jednostronnie strony – wszystkie mogą się przydać jako kartki do brudnopisów. Następnie warto zrobić listę zakupów i zaopatrzyć się tylko w to, co jest potrzebne. Dobrze jest postawić na jakość i wybrać wytrzymałe akcesoria szkolne, które przetrwają wiele sezonów edukacyjnych, a nie zostaną wyrzucone po jednym roku.

Ekologiczna wyprawka szkolna

Oszczędzajmy papier

Ekologiczna wyprawka szkolna powinna zawierać książki i zeszyty pochodzące z recyklingu. Warto skorzystać z kiermaszów szkolnych, antykwariatów czy uruchomić osobiste kontakty, aby odkupić podręczniki od starszych roczników. Być może ktoś z sąsiadów ma tylko nieco starsze dziecko i nie wyrzucił książek? Lektury na pewno z łatwością znajdziemy w bibliotece lub w wersji elektronicznej (np. na stronie WolneLektury.pl), więc nie ma potrzeby ich kupowania. Wybierajmy zeszyty i notesy zrobione z papieru z recyklingu, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe surowce. Jedna tona makulatury pozwala uratować 17 drzew, dlatego dobrze jest wybierać produkty wykonane jak najprościej, czyli np. wyłącznie z papieru, a nie papieru powlekanego folią, gdyż takie są łatwiejsze w recyklingu. Z kolei zeszyty z oznaczeniem certyfikatu FSC (Forest Stewardship Council) gwarantują, że zostały wyprodukowane z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna.

Tekstylia z odzysku

Dobrej jakości plecak, piórnik czy worek na WF mogą posłużyć dzieciom nawet przez wiele lat, dlatego warto w nie zainwestować. A jeśli i tak się zepsują? Przede wszystkim – naprawiajmy. Zacięty zamek błyskawiczny łatwo wymienić, a oderwane ramię plecaka przyszyć. Unikniemy dzięki temu kupowania kolejnego przedmiotu. Zrezygnujmy z plastikowych plecaków i wybierzmy te wykonane z materiałów naturalnych lub pochodzących np. z poliestru z recyklingu. Świetną zabawą z dzieckiem może być własnoręczne uszycie ze znoszonych już ubrań np. worka na buty czy piórnika. W internecie łatwo znaleźć tutoriale, które pokażą, jak to zrobić. Warto być kreatywnym i poszukać w domu przedmiotów, które można wykorzystać do szkoły. Za piórnik, szczególnie dziewczynkom, mogą posłużyć nieużywane przez mamy kosmetyczki.

Do szkoły bez plastiku

Na co dzień dzieci zabierają do szkoły jedzenie i napoje, a i w tym zakresie można łatwo zmienić nawyki na bardziej ekologiczne. Warto zainwestować w wielorazowego użytku bidony czy butelki, do których nalejemy ulubiony sok lub wodę. Co więcej, jeśli butelki będą szklane lub metalowe, na pewno posłużą dłużej niż te wykonane z plastiku. Drugie śniadanie lepiej zawinąć np. w woskowijkę, a nie foliową torebkę. Te „jednorazówki” przyczyniają się do ogromnego problemu wszechobecnego mikroplastiku. Można też postawić na trwały, wielorazowy pojemnik na jedzenie, który będzie można myć w zmywarce.

Mały gest, wielki wpływ

Wybierając przyjazne dla środowiska przedmioty, pomagamy zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na składowiska. Kompletowanie ekologicznej wyprawki szkolnej wspólnie z dziećmi już od wczesnych lat nauczy je, jak ważne jest dbanie o planetę. Dzięki temu w przyszłości staną się świadomymi konsumentami, dla których ważne będą minimalizm, segregacja odpadów, recykling i gospodarka obiegu zamkniętego.

Zobacz także