Opublikowano: 2023-06-28

Święto Morza

Święto Morza

29 czerwca obchodzimy Święto Morza. Sprawdźmy więc, jak zadbać o nasze Morze Bałtyckie! Czy nasze codzienne wybory mają wpływ na jego czystość?

Święto Morza

Groźny mikroplastik

Jednym z największych zagrożeń Morza Bałtyckiego jest mikroplastik. To maleńkie cząsteczki plastiku, które zanieczyszczają nasze morze i wpływają na jego ekosystem. Drobinki te często mylone są przez zwierzęta wodne z pożywieniem, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Jak możemy zmniejszyć powstawanie mikroplastiku? Ograniczajmy i segregujmy! Przede wszystkim warto ograniczyć korzystanie z jednorazowych plastikowych produktów, takich jak plastikowe butelki, torebki, czy jednorazowe sztućce. Zamiast nich używajmy przedmioty wielokrotnego użytku, najlepiej wykonane z materiałów ekologicznych. A jeśli już musimy wyrzucić coś plastikowego, niech trafi to do odpowiedniego pojemnika, a nie pozostanie na trawniku czy piasku. Podczas deszczu odpady, które wyrzuciliśmy na ziemię, trafiają do studzienek kanalizacyjnych, a stamtąd dalej do Morza Bałtyckiego.

Ekologiczne pranie i sprzątanie

Ograniczenie stosowania detergentów do sprzątania i prania może znacząco wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Szkodliwe substancje chemiczne wraz z wodą po wypłukaniu trafiają do ścieków i ostatecznie do rzek, jezior i oceanów. Alternatywą są ekologiczne środki czystości, biodegradowalne i niezawierające szkodliwych substancji. Można je kupić lub nawet samodzielnie przygotować, używając naturalnych składników, takich jak ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Do prania też można zastosować naturalne środki, np. mydło w kostce czy orzechy piorące. Są one bardziej przyjazne dla środowiska i nadal skuteczne w usuwaniu brudu i plam.

Czystość na plaży

Nie zapominajmy również o czystości na plaży. Każdego lata odwiedzamy nadmorskie kurorty, ale czy naprawdę dbamy o ich porządek? Nigdy nie zostawiajmy odpadów na plaży i nie wyrzucajmy ich do morza. Posegregujmy je i wyrzućmy do odpowiednich pojemników. Nie zawsze pamiętasz zasady segregacji? Na pomoc przychodzi nasz elektroniczny Słownik Segregacji dostępny na stronie https://zut.com.pl/edukacja/slownik-segregacji/. Pamiętajmy zwłaszcza o niedopałkach papierosów, które są zjadane przez zwierzęta morskie oraz ptaki i dają im złudne uczucie sytości. Wrzucajmy odpadki do odpowiednich pojemników na plaży lub trzymajmy je do momentu, aż znajdziemy kosz na śmieci (np. we własnym słoiku z wodą).

Odpowiedzialne rybołówstwo

Wybierajmy produkty z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Kupując ryby i owoce morza z tym oznaczeniem, wiemy, że pochodzą one ze zrównoważonych, dobrze zarządzanych łowisk, których połowy w mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem. Decydując się na produkty MSC, wspieramy ochronę populacji ryb i zapewniamy przyszłość dla naszych mórz.

Życie w stylu less waste

Zanieczyszczamy Morze Bałtyckie nie tylko bezpośrednio przez wodę, ale też przez atmosferę. To znaczy, że zanieczyszczając powietrze, zanieczyszczamy też morze. Dlatego wybierając życie w stylu less waste, możemy wpłynąć na czystość wód.

Wybierajmy środki transportu, które nie wpływają negatywnie na atmosferę. Zamiast korzystać z samochodu, warto przesiąść się na rower, hulajnogę lub skorzystać z komunikacji publicznej. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ale również zadbamy o kondycję własną i naszego morza. Starajmy się żyć zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego. Inwestujmy w dobrej jakości, najlepiej naturalne produkty. Wybierajmy meble i ubrania wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą służyć przez długi czas. Zamiast wyrzucać uszkodzone rzeczy, spróbujmy je naprawić. Zanim kupimy coś nowego, postarajmy się przedmioty wymienić lub pożyczyć.

Niech tegoroczne Święto Morza będzie dla nas przypomnieniem o naszej wspólnej odpowiedzialności za piękne, ale też delikatne środowisko naturalne. Działajmy razem, aby przekazać czysty Bałtyk kolejnym pokoleniom.

Zobacz także