Opublikowano: 2022-11-16

Raport zrównoważonego rozwoju – to już III edycja

Raport zrównoważonego rozwoju – to już III edycja

Raportowanie społeczne to pokazywanie informacji tzw. pozafinansowych, czyli kwestii
z obszaru środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego, określanych jako dane ESG (od angielskich słów: E – environment; S – social; G – governance). I te wszystkie informacje ujęte zostały w naszym zakładowym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju za lata 2020/2021, ponieważ odpowiedzialność dotyczy nie tylko kwestii środowiskowych, ale też relacji z pracownikami, jakości i bezpieczeństwa ich pracy czy relacji z otoczeniem.

To już kolejna edycja tej publikacji w naszej spółce. Najnowszy raport obejmuje lata 2020-2021, ponieważ raportujemy w cyklu dwuletnim. Zostały w nim opisane działania firmy w trzech bardzo istotnych obszarach: pracownicy, środowisko i zaangażowanie społeczne.

Jako spółka z branży ochrony środowiska i spółka samorządowa zdajemy sobie sprawę z obowiązków na nas ciążących. Publikując Raport Zrównoważonego Rozwoju 2020-2021 chcemy pokazać skalę naszego wpływu na otoczenie oraz to, jak można działać we wspomnianych wyżej obszarach. Wiemy, że nasi interesariusze oczekują od nas przedstawienia zagadnień dotyczących całokształtu działalności spółki, naszych praktyk w celu ograniczania składowania odpadów, ograniczania emisji CO2, metanu, ograniczania zużycia energii i wody, jako zasobów szczególnie wrażliwych, czy zwiększania odzysku surowców – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego

Dlaczego powstał raport zrównoważonego rozwoju?

Tego typu publikacje to obowiązek dla bardzo wielu organizacji, banków czy innych dużych spółek giełdowych. Zakład Utylizacyjny podjął się dobrowolnie tego wyzwania, zważywszy na swoje strategiczne podejście do środowiska, społeczeństwa, zarządzania i komunikacji. Pierwszy raport przygotowany przez naszą firmę powstał w 2017 roku. W tamtym czasie byliśmy jedną z niewielu spółek samorządowych w kraju, które przygotowały tego typu wydawnictwo, a pierwszą z branży odpadowej. Do dzisiaj pozostajemy liderem w raportowaniu wśród podmiotów komunalnych. Jesteśmy spółką miejską, działamy w specyficznej branży, nasze działania przekładają się bardzo wymiernie na stan środowiska naturalnego, a naszą misją jest jego ochrona. Od wielu lat postawiliśmy sobie też za cel otwartą komunikację i działania na rzecz społeczności, w których sąsiedztwie funkcjonujemy. A pracownicy? Stawiamy na nich i są oni naszą najwyższą wartością. Tak staramy się działać. Wszystkie te aspekty naszego funkcjonowania pokazuje raport. Każdy, kto jest zainteresowany naszym zakładem, filozofią podejścia do zarządzania czy np. wartościami, jakimi kierujemy się w codziennej pracy, powinien zajrzeć do tej publikacji.

Jak powstawał raport?

Bardzo ciekawy jest proces powstawania takiej publikacji. Wymaga on bowiem zaangażowania przedstawicieli każdej komórki w organizacji a lista osób, która przyczyniła się do jego powstania jest długa. Tak naprawdę jest to przekrój przez wszystkie działy firmy, od zarządu przez kadry, księgowość, ochronę środowiska, BHP, utrzymanie ruchu po komunikację. Zebranie danych z tak szerokiego obszaru wymaga dobrej organizacji, narzędzi i uporu, jest to wymagające wyzwanie dla każdej organizacji. 

Do czego może przydać się raport?

Wiele firm, szczególnie dużych europejskich, oczekuje od swoich kontrahentów deklaracji jasnych i odpowiedzialnych działań. Często przed rozpoczęciem współpracy sprawdzają, w jaki sposób firma zarządza np. ryzykami społecznymi i środowiskowymi, jak postępuje z pracownikami. Takie informacje można pozyskać właśnie z raportów ESG. Ich brak często wyklucza podmioty z postępowań ofertowych. Banki i instytucje europejskie udzielenie finansowania uzależniają też coraz częściej od odpowiedzialnego, zrównoważonego prowadzenia biznesu. Oceniają bardzo wnikliwie, jak firmy, którym oferują kapitał, działają w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Firmy, które nie przykładają do tego odpowiedniej wagi, muszą liczyć się zatem z utrudnionym i droższym dostępem do kapitału. To bardzo wyrazisty dowód na to, że raportowanie z zakresu ESG ma realny wpływ na działanie firm.

Raport do pobrania do przeczytania lub pobrania na stronie www