Opublikowano: 2022-08-04

Spotkanie partnerów projektu BAPR w Kalmar

Spotkanie partnerów projektu BAPR w Kalmar

Z końcówką czerwca, w szwedzkim mieście Kalmar, odbyło się spotkanie partnerów projektu BAPR (Baltic Phitoremediation). Organizatorem spotkania był lider projektu, czyli Linnaeus University. Wydarzenie podzielone było na dwie części – wyjazdową oraz konferencyjną.

Pierwszego dnia (29.06) zobaczyliśmy miskanty w środowisku naturalnym, poznaliśmy metody oczyszczania wody oraz zapoznaliśmy się z założeniami projektu Lifesure. Drugi dzień poświęcony był części konferencyjnej i podsumowaniu etapów projektu oraz zaplanowaniu prac, które pozostały do wykonania przed jego zakończeniem.

Pierwszym punktem naszej wyjazdowej agendy była huta szkła w Orrefors i obszar poprodukcyjny, przy którym zlokalizowano stare wysypisko szkła. Największym problemem z umiejscowieniem tego wysypiska była płynąca przy nim rzeka, w której wykryto duży wzrost rtęci. Na całym obszarze zastosowano fitoremediację i nasadzono rośliny, które sukcesywnie będą oczyszczały glebę. Podczas wizyty towarzyszył nam Jonas Karlsson – koordynator ds. nowoczesnych rekultywacji, który opowiedział o przeprowadzanej rekultywacji na terenie gminy Emmaboda.

Na miejscu zobaczyliśmy również przepięknie zaaranżowany park – Orrefors PhytoPark, projekt Uniwersytetu Linneusza, w którym rosną miskanty i inne rośliny oczyszczające glebę.

Popołudnie spędziliśmy wizytując składowisko Moskogen w Kalmarze, gdzie zobaczyliśmy praktyczne wykorzystanie fitoremediacji do oczyszczania odcieków przez szwedzkie przedsiębiorstwo Kretslopp Sydost.

Ostatnim etapem było zapoznanie z efektami projektu LIFE SURE w Malmfjärden, dzielnicy Kalmar, której teren niegdyś wykorzystywano jako wysypisko śmieci. Projekt opiera się na dwóch głównych koncepcjach: gospodarce o obiegu zamkniętym i innowacyjnych metodach pogłębiania.

Celem projektu LIFESURE jest odbudowa Malmfjärden, aby osiągnąć dobry stan ekologiczny teraz i w przyszłości. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest pogłębianie, podczas którego osady górnej warstwy są usuwane, a następnie przetwarzane w pobliskim obiekcie. Dzięki temu poziom zanieczyszczenia sukcesywnie się zmniejsza, a zatoka Malmfjärden staje się zrównoważonym obszarem dla ludzi, zwierząt i roślin.

Uczestnicy LIFE SURE pracowali nad identyfikacją potencjalnych zastosowań takiego osadu, a efektem ich pracy są różne możliwości wykorzystania osadów dennych, pobierane z Malmfjärden jako surowce i zasoby do innych działalności jak np.:

  • uprawa gleb na rabatach, gruntach rolnych lub w lasach,
  • jako kruszywo zastępujące piasek w produkcji cementu i betonu,
  • materiał do przykrywania np. kwater składowisk odpadów,
  • baza do budowy ekranów akustycznych na autostradach.

Drugi dzień wizyty (30.06) spędziliśmy w centrum Kalmar na konferencji, podczas której podsumowaliśmy kolejne etapy projektu oraz wysłuchaliśmy prelekcje liderów oraz partnerów projektu.

Partnerzy, którzy uczestniczyli w spotkaniu: Linnaeus University, NSR, Klaipeda University, Latvia University of Life Sciences and Technologies.

Kolejne spotkanie partnerów projektu BAPR już we wrześniu!

Zobacz także

Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku
2022-08-04

Spotkanie partnerów projektu BAPR w Kalmar