Opublikowano: 2022-07-22

Opis prac

Opis prac

Styczeń 2022

Styczeń to miesiąc przygotowań, logistycznych ustaleń, pierwszych demontaży i montaż bardzo ważnego elementu sortowni, jakim są sita bębnowe. Te długie na 16 metrów konstrukcje dotarły do nas specjalnym transportem 18 stycznia br. Zapraszamy do obejrzenia materiału z tego etapu prac

W tym miesiącu zainstalowaliśmy też 2 nowe rozrywarki do worków w hali przyjęć. Rozrywarki mogą pracować nawet z wydajnością 33 Mg/h każda, co pozwoli na wydajniejsze i efektywniejsze zagospodarowywanie odpadów.

Rozbiórka kabiny sortowniczej nr. 2, największej w sortowni, to też jedna z ważniejszych prac w tym okresie.

Luty 2022

Miesiąc luty zaczęliśmy od kalibracji rozrywarek do worków w hali załadunku tym samym zakańczając I etap modernizacji, tj. modernizację strefy załadunku i strefy przetwarzania papieru. II etap to demontaż tzw. strefy 2D (sortowanie odpadów płaskich). W lutym pojawiły się też w naszej instalacji nowoczesne automatyczne boksy wyładowcze.

Marzec 2022

Modernizacja na półmetku

Marzec to czas II etapu modernizacji, w którym skupiamy się na strefie sortowania odpadów 2D czyli płaskich. W ramach prac instalujemy m.in. automatyczne przenośniki bunkrowe oraz stacje kompresorów

Obecnie wykonywana jest tzw. strefa sortowania odpadów 2D (czyli płaskich takich jak papier, folia), wyposażona min. w pełni zautomatyzowane działające na podczerwień separatory opto-pneumatyczne połączone systemem przenośników. Montowane są również automatyczne przenośniki bunkrowe, które bez udziału dodatkowego sprzętu będą kierowały wysortowane, przeznaczone do recyklingu surowce do pras belujących. Odbywa się również montaż  nowej stacji kompresorów o mocy ok 550 kW, która będzie jednocześnie zasilać sprężonym powietrzem wszystkie 23 separatory opto-pneumatyczne. 

Zakończenie tego etapu planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Po ukończeniu tych prac zaawansowanie będzie wynosiło ok 60%

Procent zaawansowania prac 

Aktualny stan zaawansowania prac wynosi prawie 50%. 

Kwiecień 2022

Kwiecień to czas intensywnych prac w ramach drugiego etapu. W tym etapie zamontowano m.in. 10 separatorów optycznych, 63 przenośniki oraz konstrukcje wsporcze pod kolejne urządzenia. 4.05 planowany jest rozruch etapu nr 2. Po zakończeniu tego etapu prac przejdziemy do realizacji kolejnego, czyli „wieży” sortowania odpadów 3D (odpady przestrzenne).

Maj 2022

Maj to czas dokańczania prac 2 etapu i rozruchów tej części instalacji. Powstała strefa 2D sortowania odpadów wyposażona m.in. w kolejne automatyczne przenośniki bunkrowe, bardzo nowoczesne rozwiązanie w usprawniające proces przygotowania konkretnych frakcji surowców do przekazania recyklerom. Zamontowano też nową stację kompresorów. Prace weszły teraz w trzeci etap.

Pod koniec miesiąca ruszyły prace w trzecim etapie obejmującym budowę linii do separacji automatycznego sortowania odpadów przestrzennych 3D wraz z budową nowej linii zasilającej dla odpadów tworzyw sztucznych i metali.

Do montażu przygotowaliśmy już nowe urządzenia w strefie 3D automatycznego rozsortowania frakcji przestrzennej tworzyw sztucznych. Trwa także budowa nowej podlinii do sortowania tworzyw sztucznych oraz podlinii doczyszczania szkła i makulatury. Pozwolą nam one lepiej oraz szybciej doczyszczać poszczególne frakcje surowców a tym samym zwiększyć ilość wysortowanych odpadów.

Czerwiec 2022

Czerwiec stał pod znakiem wytężonych prac przy strefie 3D automatycznego rozsortowania frakcji przestrzennej tworzyw sztucznych oraz nowej podlinii do sortowania tworzyw sztucznych oraz podlinii doczyszczania szkła i makulatury. Wszystkie prace polegające na zamontowaniu nowych urządzeń, przenośników, wieży separatorów przebiegają zgodnie z planem.

Lipiec 2022

Ten miesiąc to dalsze prace przy linii 3D oraz linii na tzw. „żółty worek”. Wykonawca prowadził prace przy instalacji kolejnych separatorów optycznych w strefie 3D, przygotował konstrukcję pod montaż sita i separatora balistycznego w strefie „żółty worek”, zamontowany została też przenośnik w tej strefie.

Sierpień 2022

W sierpniu prace koncentrowały się na wykańczaniu montażu strefy 3D i linii do obróbki tzw. żółtego worka. Stan zaawansowania na koniec miesiąca wyniósł 99 %. Uruchomiono całą instalację w trybie pracy automatycznej. Rozpoczęto regulację separatorów optycznych w celu zoptymalizowania ich do najefektywniejszej pracy, wykonano kalibrację i synchronizację wszystkich urządzeń w sortowni. Rozpoczęto też przygotowania do prób końcowych, które powinny rozpocząć się w połowie września. Próby, zaplanowane na 60 dni, mają na celu potwierdzenie, że instalacja osiągnie wymaganą przepustowość i efektywność pracy.

Wrzesień 2022

Wrzesień to czas kalibracji urządzeń, synchronizowanie automatyki oraz usuwania ew. wad. W tak skomplikowanej instalacji to bardzo ważny i długotrwały proces. Niemniej wymaga niezbędnej staranności i czasu.

Październik 2022

Trwają prace mające na celu zoptymalizowanie działania urządzeń. Kalibrowane są separatory optyczne, przebudowywane są przesypy w kabinie doczyszczania metali żelaznych i nieżelaznych, zgodnie z uwagami zgłoszonymi podczas odbiorów. Trwają też odbiory PPOŻ i BHP.

Listopad 2022 – styczeń 2023

Te miesiące to okres wytężonych prac związanych z próbami i kalibracją urządzeń, głównie separatorów optycznych, by osiągnąć ich optymalną sprawność, usuwaniem ewentualnych usterek oraz instalacjami systemu PPOŻ i BHP.

Luty 2023

Po 3 miesiącach testów i codziennej eksploatacji zmodernizowanej instalacji sortowni, kalibracji urządzeń i ostatnich poprawkach jedna z najistotniejszych inwestycji dla systemu gospodarki odpadami w gminie została zakończona. Pierwsze szacunkowe dane dotyczące efektywności instalacji wyglądają bardzo obiecująco. Patrząc na dane z okresu od października do grudnia 2022, wyliczono szacunkową średnią roczną dotyczącą odzysku poszczególnych surowców: butelki PET transparentny – 950 ton; butelki PET niebieski – 900 ton; PET zielony – 150 ton; PET kolorowy – 900 ton; tacka PET – 900 ton; kartony do płynnej żywności – 500 ton; folia transparentna – 1500 ton; folia kolorowa – 3500 ton; makulatura – 4000 ton; metale nieżelazne – 492 tony; metale żelazne – 1150 ton; PEHD – 660 ton; PP – 1050 ton; PS 350 ton.

Po zakończeniu modernizacji w sortowni są 3 strefy przyjęcia odpadów (do tej pory były 2 strefy), dzięki czemu odpady, które są przywożone do zakładu, mogą szybciej trafić do procesu sortowania. Proces ten został zautomatyzowany, dzięki zastosowaniu 22 separatorów optycznych, które potrafią rozpoznać materiał oraz barwę poszczególnych surowców. Proces sortowania przebiega kaskadowo, po wstępnym podziale granulometrycznym, odpady dzielone są na frakcję przestrzenną (3D) oraz płaską (2D). W dalszej kolejności z tych frakcji zakład ma możliwość wyodrębnić 14 rodzajów surowców wtórnych. To duża zmiana, gdyż do tej pory wyodrębniane było jedynie 7.
Dzięki wdrożonym rozwiązaniom w sortowni można odzyskiwać 85% surowców ze wszystkich trafiających do sekcji sortowania. To aż dwa razy więcej niż przed modernizacją. Separatory optyczne mają możliwość szybkiej zmiany ustawień, a tym samym zmiany rodzaju materiału wyodrębnianego na danym urządzeniu. Tym samym instalacja jest elastyczna i może być szybko dostosowana do zmieniającego się składu odpadów.

Modernizacja sortowni w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wynosił 68.880.000,00 PLN brutto, z kolei projekt otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 38.080.000,00 PLN netto – stanowi to 85% kwoty wydatków kwalifikowanych.

Zobacz także

Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o. w Gdańsku
2022-07-22

Opis prac