Opublikowano: 2014-02-28

Nasze działania Eko

Nasze działania Eko

Kwiecień pod hasłem „Dzień Ziemi” 

Kwiecień obfituje w najróżniejsze inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i wiedzy na teamt tego, jak postępować z odpadami, by było ich mniej i jak największa ich ilość trafiła do recyklingu. Przodują w tych działaniach szkoły, które organizują konkursy wiedzowe, warsztaty czy ekologiczne pokazy mody. Wspieramy takie inicjatywy mając świadomość jak ważna jest edukacja na tym polu, jak dużo jest do zrobienia i jak ważną grupą dotarcia są dzieci i młodzież. W tym roku wsparliśmy merytorycznie i ufundowaliśmy nagrody dla uczestników tych wydarzeń w szkołach podstawowych w Gdańsku (85,59,24,86). Poniżej kilka zdjęć z tych wydarzeń.

Pracownia Reenergii w Centrum Hewelianum

Czy można stworzyć obraz malując nakrętką?Jak wykonać naszyjnik wykorzystując butelkę PET? Co to są płatki PET? Ile papieru powstaje z jednego drzewa? Z czego robi się polarową bluzę? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedzi odwiedzając nową pracownię Reenergii w Centrum Hewelianum, której jesteśmy partnerem. Będzie trójwymiarowo, interaktywnie i ekologicznie. Pracownia działa od 31 stycznia. Zapraszamy szkoły do skorzystania z zajęć warsztatowych z zakresu gospodarki odpadami, które będą uzupełnieniem wiadomości zdobytych w pracowni Reenergii, która w znacznej części poświęcona jest zasadom właściwego postępowania z odpadami. Szczegóły na stronie: hewelianum.pl/dla-szkol

Sylwestrowy konkurs „butelkowy”

W południe 7 stycznia br. na terenie Zakładu wylosowaliśmy zwycięzców obecnej edycji. Konkurs, którego celem było zachęcenie Gdańszczan do ekologicznej zabawy podczas nocy sylwestrowej oraz do ekologicznej postawy na co dzień Rada Miasta Gdańska zorganizowała już  po raz ósmy.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło (od 31 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015) wrzucić do oznakowanych, zielonych pojemników, rozstawionych na Targu Węglowym, szklane butelki po napojach, którymi Gdańszczanie witali Nowy Rok. Oczywiście, w każdej butelce powinna znaleźć się kartka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu uczestnika konkursu.
Dodatkowo, w konkursie mogły wziąć udział nie tylko osoby bawiące się na Targu Węglowym  podczas wielkiego muzycznego wydarzenia kończącego rok 2014 –  na plenerowym Koncercie Sylwestrowym – ale praktycznie wszyscy mieszkańcy Gdańska.
– Rok temu rozszerzyliśmy konkurs o hasło reklamowe dla Zakładu Utylizacyjnego – dodaje Bogdan Oleszek. W tym roku dodaliśmy jeszcze mini konkurs fotograficzny poprzez zrobienie sobie tzw. zdjęcia „selfie”.
Nagrody wygrywać mogły więc również osoby, które zrobiły sobie zdjęcia, gdy wrzucały do pojemnika na szkło należącego do Zakładu Utylizacyjnego –  szklaną butelkę i przesłały je do nas mailem. Tu więc już nie ograniczaliśmy się tylko do Targu Węglowego, bo  pojemniki na szkło znajdują się na terenie całego Gdańska, a jest ich prawie 1400.

Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego:
?Cieszymy się, że ilość surowca zbieranego w ramach konkursu z roku na rok wzrasta. W tym roku zebraliśmy ok. 720 kg.  Konkurs był okazją do tego, by uświadomić mieszkańcom rolę selektywnego zbierania odpadów i pokazać, że w Gdańsku mamy warunki do takiego zagospodarowywania odpadów. Liczymy więc na to, że Gdańszczanie nie poprzestaną na zabawowej formule segregacji odpadów i nie ograniczą tej aktywności do jednego dnia w roku, a stanie się ona naszym nawykiem?.

Wyniki konkursu:

  • Nagrodę główną, rower miejski, zdobył  Pan Józef Pellowski z Gdańska.
  • Dodatkową nagrodę – bon o wartości 500 zł na sprzęt sportowy ufundowany przez Zakład Utylizacyjny –  za hasło promujące ideę selektywnego zbierania odpadów zdobyła Pani Katarzyna Wichrowska.
  • Autorem najoryginalniejszego zdjęcia promującego segregację odpadów i swoją proekologiczną postawę okazała się  Pani Katarzyna Kruszyńska-Muller.
    Wręczenie nagród w „Sylwestrowym Konkursie Butelkowym z Radą Miasta Gdańska”  odbędzie się 14 stycznia 2015 r. o godz. 17:00 w Sali Obrad Nowego Ratusza.

Więcej informacji na stronie Rady Miasta Gdańsk

Mikołajki w Centrum Hewelianum
Mikołajki w ECS
Ekochoinka

Już od piątkowego wieczoru 5 grudnia można zobaczyć iluminację Ekochoinki w gdańskim ECS. Pomysłodawcą instalacji jest Zakład Utylizacyjny.
Choinka w całości wykonana jest z materiałów pochodzących z recyklingu. 6-cio metrowy stożek, który jest podstawą instalacji, oklejony został kilkudziesięcioma kilogramami  płatków pet.
Płatki to produkt powstający w wyniku przetworzenia zużytych plastikowych butelek. Zwyczajowo używany jest w przemyśle do produkcji np. włókien syntetycznych. Z włókien, mówiąc w dużym skrócie, powstają np. poduszki, polary, tapicerowane meble czy ławki, oraz oczywiście preformy do nowych butelek.
Instalacja ma na celu pokazanie wszystkim, że segregowanie odpadów jest ważne i ma sens. Surowce wtórne stanowią materiał do wykonania bardzo wielu użytecznych rzeczy ale nie tylko. Jak widać na przykładzie choinki może to być też budulec dla bardzo ciekawych i nowatorskich konstrukcji.

Konkurs „Jeśli potrafisz pchaj recykling na afisz” już rozstrzygnięty

Z przyjemnością informujemy, że komisja konkursowa dokonała w dniu 16.10.2014 r. oceny i wyboru prac nadesłanych do konkursu „Jeśli potrafisz pchaj recykling na afisz”, organizowanego przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Sp. z o.o. oraz Re:Miasto s.c.

Przyznano 3 nagrody główne:
Miejsce I – Sarah SZYMAK, klasa 3 b, Szkoła Podstawowa nr 82 w Gdańsku
Miejsce II – Maja JASIŃSKA, Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku
Miejsce III – Wojtek CHRYC- GAWRYCHOWSKI, klasa 6a, Szkoła Podstawowa 39 w Gdańsku.

Trzy gdańskie szkoły, których uczniowie zostali laureatami konkursu plastycznego organizowanego przez Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o.,  wyposażone zostały w atrakcyjne pojemniki do segregacji odpadów.
Przedstawiciele naszej firmy i Re:Miasto – współorganizatora konkursu „Jeśli potrafisz pchaj recykling na afisz” odwiedzili szkoły podstawowe nr 39, 49 i nr 82 w Gdańsku, przekazując trzy nowoczesne pojemniki do segregacji odpadów. Rozmiar pojemników pozwala korzystać z nich najmłodszym mieszkańcom Gdańska, którzy dzięki temu mogą wiedzę teoretyczną o segregacji odpadów zastosować w praktyce.
Pojemniki są nagrodą dodatkową dla szkół, do których uczęszczają laureaci konkursu. To oni wywalczyli dla swoich szkół nagrody specjalne. Konkurs odbył się w październiku br. i zakończył wystawą prac i wręczeniem nagród indywidualnych podczas II Targów Recyklingu i Ekologii Re:Miasto 2014.
Jak zapewnili dyrektorzy szkół, pojemniki staną na szkolnych korytarzach w miejscach dostępnych dla wszystkich uczniów.

 „Jeśli potrafisz pchaj recykling na afisz”

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym w ramach II Targów Recyklingu i Ekologii Re:Miasto 2014 oraz projektu „Czyste Miasto Gdańsk”. Organizatorem konkursu jest Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. oraz Re:Miasto. s.c. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Paweł Adamowicz.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta Gdańska. Tematem konkursu jest opracowanie plakatu w dowolnym formacie (min. A3), przedstawiającego treści związane z właściwym postępowaniem z odpadami, segregacją odpadów i/lub zasadą 3R (ograniczaj, użyj ponownie, segreguj). Zachęcamy do wzięcia udziału. Na zwycięzców czekają cenne nagrody (tablety, smartfony i inne)

plik do pobrania:
Regulamin konkursu.

Kolejny „Ekologiczny Plac Zabaw”  cieszy już najmłodszych mieszkańców Zakoniczyna i Kowal.
24 września przy Zbiorniku Retencyjnym „Świętokrzyska 1” w pobliżu ulic Jaworzniaków i Guderskiego, tuż przy plenerowej siłowni miało miejsce oficjalne otwarcie placu, którego fundatorem jest Zakład. Na najmłodszych, oprócz oczywiście oryginalnego placu czekały słodkie niespodzianki i liczne upominki. Piękna pogoda pozwoliła na korzystanie z atrakcji bardzo licznie przybyłym gościom.
Ekologiczny plac powstał z komponentów pochodzących z recyklingu, a jego elementy takie jak skały, czy drzewa stwarzają możliwość doskonałej zabawy i wypoczynku.
Po okresie użytkowania elementy, z których powstał, ponownie mogą trafić do recyklingu.W otwarciu ekologicznego placu uczestniczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który z uwagą wysłuchiwał pierwszych opinii młodych użytkowników na temat nowego miejsca zabaw.

Plac przy zbiorniku „Świętokrzyska 1” to drugi obiekt zbudowany z elementów z recyklingu. Pierwszy ekologiczny plac zabaw, którego konstrukcja opiera się głównie na drewnianych paletach oraz oponach, funkcjonuje od wakacji przy ul. Wilanowskiej. Nowy, drugi plac przyjął zupełnie inną formę. Nie składa się z typowych zabawek, które znajdziemy na gdańskich placach dla najmłodszych. Ślizgawki zlokalizowane w konarach drzew, czy imitujące naturalne skały przeszkody do wspinania, pobudzą wyobraźnię i zagwarantują świetną zabawę maluchom.

Poniżej fotorelacja z otwarcia

 

Plac zabaw z odpadów na Ujeścisku już otwarty

Miło nam poinformować, że ufundowany przez Zakład w ramach działań na rzecz mieszkańców plac zabaw na gdańskim Ujeścisku przy ul. Wilanowskiej 10 już otwarty.
Projekt kolejnego placu jest już na ukończeniu. Powstanie przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska 1, w pobliżu Osiedla Miłego i Kowal. Liczymy, że plac do końca września będzie już dostępny dla najmłodszych. Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy!

Festyn z okazji otwarcia Parku Reagana – 31 maja br.

W dniu 31 maja w Parku Reagana wzięliśmy udział w organizacji festynu rodzinnego z okazji oddania do użytku nowej części tego wspaniałego miejsca. Pogoda była fantastyczna, co tez z pewnością przełożyło się na dużą frekwencję. Atrakcji było dużo, a nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy mógł tutaj nie tylko  dowiedzieć się wiele na temat systemu gospodarki odpadami, ale najmłodsi mogli wzbogacić się o fajny tatuaż, oddać się swoim zdolnościom plastycznym czy po prostu tworzyć piękne bańki mydlane. Nie zabrakło też okazji do zmierzenia się z zadaniami i sprawdzenia swojej wiedzy na temat segregowania odpadów. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym 🙂

Konkurs na komiks pn. „Podwójne życie – czyli jak kreatywnie wykorzystać surowce wtórne”

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną i. Josepha Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Zakład Utylizacyjny. Konkurs ma charakter otwarty. Celem konkursu jest popularyzacja selektywnej zbiórki odpadów, idei odzyskiwania odpadów i recyklingu a także rozbudzanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży. Zapraszamy do udziału!

Regulamin.

Wizyty w Zakładzie

Zapraszamy grupy zorganizowane (szkoły ponadpodstawowe, szkoły wyższe, i inne) do odwiedzenia Zakładu.  W trakcie wizyty goście mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Zakładu, dowiedzieć się jak należy postępować z odpadami, np.co stanie się z butelka plastikową, którą wrzucimy do żółtego pojemnika. Zapraszamy. Chętnych prosimy o przesłanie zgłoszenia mailem na adres zut@zut.com.pl

Wizyta studentów Politechniki Gdańskiej – 26.03.2014
Wizyta uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 z Gdańska Oruni – 2 kwietnia 2014
Wizyta uczniów Technikum Inżynierii środowiska w Słupski – 8 kwietnia 2014

Wizyta studentów Politechniki Gdańskiej – 21 maja br.
Wizyta uczniów Gimnazjum nr 4 z Mrągowa – 22 maja br.
Wizyta studentów Politechniki Gdańskiej – 2 czerwca br.
Wizyta studentów Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku – wrzesień br.

Zajęcia edukacyjne

W październiku br. odbyła się kolejna już edycja „Ekologicznej klasy”. Zajęcia odbywały się tradycyjnie w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Więcej informacji na stronie Straży Miejskiej w Gdańsku.
W kwietniu br. rozpoczęła się kolejna już edycja ?Ekologicznej klasy?. Najmłodszych uczniów szkół podstawowych na ekozajęcia Straż Miejska zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Elbląskiej. Podczas nietypowej lekcji młodzi ludzie uczą się w kilkunastoosobowych grupach podstawowych zasad ekologii: m.in. jak segregować śmieci, jak ograniczać ich ilość, co to jest recycling. Zajęcia prowadzą strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki, wspierani przez pracowników Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Zajęcia odbywają się już od kilku lat. Więcej informacji na temat akcji na stronie

Straży Miejskiej w Gdańsku

Uczniowie szkoły 59 w Gdańsku.

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczo-Informatyczny w SP 85

Zakład Utylizacyjny objął swoim patronatem wojewódzki konkurs pn. „Dlaczego segregujemy odpady” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 85 w Gdańsku oraz międzyklasowy konkurs przyrodniczy pn. „Segregacja odpadów”. Prace na konkurs przyrodniczy przyjmowane były do 30 kwietnia br. Oficjalne wręczenie nagród będzie miało miejsce 15 maja.