Opublikowano: 2019-04-15

Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe: IV edycja akcji w nowej formule już 27 kwietnia!

Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe: IV edycja akcji w nowej formule już 27 kwietnia!

Wielkie Sprzątanie jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym już po raz czwarty przez Zakład Utylizacyjny przy współpracy z Urzędem Miasta, Radami Dzielnic oraz jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za „Czyste Miasto Gdańsk”, tj. Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, Gdańskimi Usługami Komunalnymi, Urzędem Gminy Kolbudy,  i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kolbudach oraz Sołectwem Bąkowo. Do przedsięwzięcia włączyły się także szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści, Straż Miejska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Co roku akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wpisała się już na trwałe w kalendarz proekologicznych wydarzeń w Gdańsku. W ramach podziękowania dla uczestników za ich coroczny trud i dobre chęci, postanowiliśmy wzbogacić wydarzenie w nowy, ale mający już wielu zwolenników, element: grę terenową – mówi Michał Dzioba, Prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego.

Akcja startuje 27 kwietnia o godz. 10.00, jednocześnie w dwóch miejscach. Centrum działań będą stanowiły:

  • Szkoła Podstawowa nr 86, ul. Wielkopolska 20, Gdańsk
  • Świetlica w Bąkowie, ul. Otomińska 6, Gmina Kolbudy – PO RAZ PIERWSZY W NASZEJ AKCJI!

Wszystkich chętnych zapraszamy po przybyciu do centrów działań po karty startowe, rękawice i worki, a zebrane odpady będzie można, jak co roku, wyrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów lub pozostawić w punktach zbiórek.

Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób segregować odpady oraz jak można nadać im drugie życie. W ramach gry terenowej „Drugie życie” należy dotrzeć do 15 punktów umieszczonych na mapie akcji i wykonać czekające tam eko zadania. Co ważne – proponowana gra nie jest grą na czas – możecie do nas dołączyć w wybranym momencie między godz. 10.00 a 12.00. Trasy są różnej długości, więc sami decydujecie jaki poziom trudności wybrać.

W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu blisko 1000 mieszkańców Gdańska udało się nam zebrać ponad 10 ton odpadów zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych. Jest to jednak taki rodzaj akcji, w której nie liczmy co roku na więcej, jeśli chodzi o wielkość zbiórki, a na… mniej. Bo mniejsza ilość odpadów oznacza większą świadomość i zaangażowanie mieszkańców w dbanie o swoje najbliższe otoczenie. To co równie ważne w tej inicjatywie to wspólnie spędzony czas, edukacja i po prostu dobra zabawa w duchu eko – dodaje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

Wielkie Sprzątanie to również okazja by wesprzeć potrzebujących.  Na stoisku Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Wystarczy chwila, aby nasz kod genetyczny trafił do bazy, z której będą mogły skorzystać osoby potrzebujące naszej pomocy. Usuwaniem dużych, dzikich wysypisk zajmą się specjalnie powołane ekipy, które jeszcze przed akcją zbierają zgłoszenia od mieszkańców nt. lokalizacji wymagających naszej ingerencji.

Harmonogram akcji przedstawia się następująco:

10:00-12:00 – Pobieranie eko zestawów startowych oraz mapek z wyznaczoną trasa gry i sprzątania

13:00-14:00 – Powrót do miejsca zbiórek, a tam:

  • Losowanie nagród
  • Gastronomia
  • Strefa Relaksu
  • Strefa Malucha
  • Stanowisko DKMS  w SP 86 – zostań dawcą szpiku!
  • Warsztaty upcyklingowe
  • Przedstawienie teatralne pt. „Zielony Kapturek” wraz z animacjami dla dzieci w SP 86

15:00 – Zakończenie

Patronat medialny: Radio Złote Przeboje, Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki