Zaangażowanie społeczne

Działania prospołeczne

Priorytetem Zakładu jest silne, wieloaspektowe angażowanie się w życie lokalnej społeczności – bliskich sąsiadów naszej instalacji. Niemniej, Spółka podejmuje też inicjatywy szersze, w tym ogólnomiejskie. Oto wybrane z nich.

Wielkie Sprzątanie Gdańska – Południe

Nowa, miejska akcja, która w 2016 r. powstała z inicjatywy Zakładu pod nazwą “Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe” (patronuje prezydent Paweł Adamowicz), integruje wokół tytułowego zadania mieszkańców oraz pracowników jednostek miejskich odpowiedzialnych za czystość, gospodarkę odpadami oraz zieleń. Oprócz oczywistego pożytku publicznego i ekologicznego, wydarzeniom towarzyszą też pikniki sąsiedzkie oraz liczne działania edukacyjne.

003 infografika_podsumowanie - Wielkie Sprzątanie_Gdańska

Porządkowanie otoczenia Zakładu

Zakład Utylizacyjny podjął dodatkowo “wewnętrzną” inicjatywę, aby uporządkować przyległy do niego teren, wzdłuż ulicy Jabłoniowej, a także częściowo od strony obwodnicy. W sobotę, 23 kwietnia 2016 r. zajęła się tym specjalna kilkunastoosobowa ekipa, która wyzbierała ponad 30 worków odpadów drobnych oraz spore ilości odpadów o większych gabarytach. W planach jest kolejna podobna akcja.

sprzątanie wokół ZU

Święto Południa Gdańska

Jest to bardzo udana, wspólna inicjatywa Rady Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice oraz Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. “Święto” w 2015 r. odwiedziły tłumy Mieszkańców, a zawody dla małych i dużych biegaczy wzbudziły duże zainteresowanie. Wszystko odbyło się w atmosferze rodzinnego pikniku, a przy okazji stało się wydarzeniem o charakterze edukacyjnym i konsultacyjnym.

Po więcej szczegółów o “Święcie” kliknij tutaj.

Pracownia REenergii w Centrum Hewelianum

Interaktywna przestrzeń otwarta w 2015 roku w Centrum Hewelianum powstała w ramach współpracy Zakładu z tą właśnie jednostką edukacyjną. Nowoczesne stanowiska przedstawiają nie tylko to, co dotyczy stricte gospodarki odpadami, ale również zagadnienia związane z energią odnawialną.

Poznacie tutaj drugie życie odpadu, wiązką światła wprawicie w ruch samolot albo przyjrzycie się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiecie się także jak wygląda bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy też ile papieru powstaje z jednego drzewa i ile drzew wycina się w ciągu minuty na potrzeby produkcji papieru. Czeka tutaj także ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące “niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji. W planach jest dalsza współpraca Zakładu i Centrum w celu rozwijania oferty Pracowni Reenergii. Wystawę uzupełniają zajęcia edukacyjne z zakresu gospodarki odpadami. Zachęcamy wszystkich, i tych najmłodszych i nieco starszych, do odwiedzenia naszej ścieżki edukacyjnej.

Więcej informacji o Pracowni Reenergii znajdziesz tutaj.

01 reenergia

Fundowanie placów zabaw

Zakład ufundował lub współfinansował już kilka placów zabaw. Ostatni z nich został oddany do użytku jesienią 2014 r. przy zbiorniku retencyjnym w pobliżu ulic Jaworzniaków i Guderskiego, tuż przy plenerowej siłowni. Ekologiczny plac powstał z komponentów pochodzących z recyklingu, a jego elementy takie jak skały, czy drzewa stwarzają możliwość doskonałej zabawy i wypoczynku. Po okresie użytkowania element placu ponownie mogą trafić do recyklingu i pożytecznego wykorzystania.

 

Nasadzenia drzew i krzewów

Około 230 drzew iglastych i liściastych zostało nasadzonych w 2015 roku na terenie Zakładu Utylizacyjnego (wzdłuż ogrodzenia, od strony ul. Jabłoniowej). Oprócz ekologicznego aspektu tej akcji, istotny jest fakt, iż nowa zieleń przyczyni się do zastopowania wywiania odpadów lekkich z terenu ZU. Jest to kolejne działanie, po montażu nowych siatek i ogrodzeń, które ma ten problem ograniczyć. Ponadto 100 drzewek i krzewów nasadzono wspólnie z mieszkańcami w 2016 roku (w okolicy Zakładu głównie przy szkołach) w ramach akcji “Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe”. Kolejne nasadzenia już w przygotowaniu. Warto dodać, że Zakład prowadzi własną szkółkę, w którym hoduje drzewa i krzewy na potrzeby własnych nasadzeń, a także akcji skierowanych do mieszkańców.

07 Szkółka drzew i krzewów-maly