Opublikowano: 2023-05-16

Wrzucaj bez worka

Wrzucaj bez worka

Czy konieczne jest wyrzucanie poprawnie posegregowanej makulatury, szkła lub bioodpadów w plastikowych workach? Nie jest. Foliowe worki są zanieczyszczeniem i utrudniają recykling. Akcja „Wrzucaj bez worka”, która od kilku tygodni trwa w Gdańsku, ma zachęcić do jeszcze lepszej segregacji odpadów!  

Od kilku lat w naszym mieście obowiązuje pięciofrakcyjny system zbiórki odpadów komunalnych. Mówiąc prościej – nasze odpady wyrzucamy do pięciu różnych pojemników lub worków. Dzielimy ja na bio, makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz odpady resztkowe. Poprawna segregacja odpadów u źródła, czyli w naszych domach, ma ogromny wpływ na to, co się z nimi dalej stanie. Dzięki właściwej segregacji możliwe jest prawidłowe i efektywne przetwarzanie odpadów i danie im drugiego życia. Usprawnia ona również pracę Zakładu Utylizacyjnego.

O co chodzi w akcji “Wrzucaj bez worka”?  

Akcja edukacyjno-informacyjna “Wrzucaj bez worka” ma zachęcić mieszkańców do Gdańska do tego, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru i szkła, worki wyrzucali osobo – albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe. Czyli – wysypujemy z worka jego zawartość, oczywiście do odpowiedniego pojemnika, a worek wrzucamy do pojemnika żółtego lub czarnego.   

Dlaczego mam wrzucać bez worków?  

Po to, aby strumień odpadów, który trafia do Zakładu Utylizacyjnego, był jak najczystszy. Plastikowe worki w makulaturze, szkle czy w odpadach bio są po prostu zanieczyszczeniami. Makulatura oraz szkło są ręcznie doczyszczane przez pracowników zakładu. To oznacza dodatkowy czas pracy i dodatkowe koszty. Worki lub opakowania, których używamy do segregowania makulatury lub szkła można także użyć wielokrotnie – jeżeli się do tego nadają. Dzięki temu dodatkowo ograniczymy produkcję odpadów, jakimi przecież są worki.   

Jeżeli chodzi o tworzywa sztuczne i metale, to sprawa jest znacznie prostsza. Worek, w którym wyrzucamy te odpady, jest również surowcem wtórnym. I w tym przypadku nie musimy surowców wysypywać luzem do pojemnika na odpady. 

Wyrzucasz odpady bio – rób to z głową 

W przypadku odpadów bio sprawa jest bardziej skomplikowana. Z szacunków wynika, że odpady bio stanowią ponad 30% wszystkich odpadów komunalnych. Dobrze posegregowane bioodpady trafiają do kompostowni, gdzie zmieniają się polepszacz gleby – cenny nawóz wykorzystywany m.in. przez gdańszczan w ogródkach, a nazywany Czarnym Złotem Ogrodników. Wyrzucanie odpadów bio w plastikowych workach wpływa na proces technologiczny w zakładzie. Worki powodują, że kompost, który powstaje z tego strumienia, jest zanieczyszczony. Zakłócają one proces kompostowania i dodatkowo tworzą tzw. balast, który następnie trzeba zagospodarować, czyli spalić lub zeskładować.  

Czarne Złoto Ogrodników. Fot. gdansk.pl

Jak poprawnie segregować odpady? 

W prawidłowej segregacji odpadów pomocny będzie Słownik Segregacji – publikacja, która w prosty sposób objaśnia, co zrobić z danym odpadem. W słowniku znajduje się obszerny indeks odpadów wraz z informacją, do którego kosza powinny one trafić. Słownik jest dostępny zarówno w polskiej wersji językowej, jak i w ukraińskiej. Wydanie papierowe dostępne jest także w wersji z punktowym pismem Braille’a oraz dostosowanej do osób słabowidzących. 

W codziennej segregacji odpadów przyda się również aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która nie tylko wskaże, gdzie dany odpad ma trafić, ale przypomni również np. o terminie odbioru gabarytów lub objazdowej zbiórce odpadów niebezpiecznych. 

Zobacz także