Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu Up-Cykle

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu Up-Cykle

11 lipca odbyły się obrady Jury, podczas których wyłoniono zwycięzców, trzeciej już, edycji Up-Cykle. Oceniany były trzy najlepsze projekty: Plant b(ee), Beauty of Form i Malta – gips, galanteria skórzana i szkło. Po długich obradach zwyciężyło szkło, a autorka Justyna Żak, otrzymała 6000 zł na dalszy rozwój artystyczny.

To już trzeci raz, kiedy jury konkursu obradowało nad prototypami nadesłanymi do Zakładu Utylizacyjnego. Celem było znalezienie najlepszych projektów prezentujących swoją kreacją ideę upcyklingu. W tym roku w ścisłym finale były trzy projekty, które powalczyły o główną nagrodę, czyli 6 000 zł. na dalsze prace badawcze i rozwój projektu.

Finaliści tegorocznej edycji:

Miejsce 1 – Kolekcja Malta – Justyna Żak – 6000 zł
Miejsce 2 – Beauty od Form – Monika Łuczak – 3000 zł
Miejsce 3 – Plant B(ee) – Zuzanna Stanisławska – 1000 zł

Gratulujemy autorom projektów i wierzymy, że ich dalsza praca projektowa przyniesie dużo dobrego naszej planecie.

Zwyciężył projekt Malta

Kolekcja przedmiotów wyposażenia wnętrz wykorzystująca szklane odpady poprodukcyjne. Główna nagroda na dalszy rozwój projektu i pracę badawczą to 6 000 zł. Źródłem pochodzenia materiału, z którego zrobiony został prototyp, jest stłuczka szkła sodowego, powstała w wyniku opróżnienia donicy pieca hutniczego, zmieszana z odrzutami poprodukcyjnymi, takimi jak uszkodzone wyroby nie spełniające standardów jakości, a także tzw. kapy (naddatki materiału powstałe w procesie wytwórczym).
Malta to kolekcja minimalistycznych elementów wyposażenia wnętrz. Kształt każdego z przedmiotów to zestawienie prostych brył geometrycznych. Częścią zasadniczą w projektach jest szkło, ukazujące jak wielkim, i w mojej ocenie wciąż niedocenianym potencjałem przetwórczym, dysponuje ten materiał, szczególnie w obszarze technik przypisanych w swej naturze do szkła artystycznego. Szkło stapiane pozwala osiągać niezwykłe efekty, szczególnie co do struktury wewnętrznej, a te możliwości, uwzględniane w projektowaniu przedmiotu użytkowego, pozwalają kreować przedmioty o wyjątkowych cechach.

Kolekcja Malta

Drugie miejsce dla „Beauty of Form”

Kolekcja galanterii stworzona z materiałów upcyklingowych kolekcji „Beauty of Form” powstała w Pracowni Projektowania Obuwia i Akcesoriów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W skład kolekcji wchodzą dwie pary butów oraz torebka, stworzone w całości z materiałów z odzysku. Istniejące już produkty galanteryjne zostały poddane naprawie oraz przetworzeniu w celu nadania im nowego, atrakcyjnego i niepowtarzalnego kształtu, a także ponadczasowości. Artystka w kolekcji sięga po niekonwencjonalne rozwiązania pobudzające wyobraźnię oglądającego, takie jak stworzenie rączki torebki na bazie metalowego stojaka na wino lub stworzenie butów posiadających za podstawę metalowe klosze od lamp. W efekcie powstałe produkty charakteryzuje wysoki poziom unikalności oraz ekologii w kontekście wykorzystywania zasobów już powstałych. Kolekcja „Beauty of Form” zwraca uwagę na to, że odpady metalowe mogą zostawać z sukcesem wykorzystane np. w przemyśle galanteryjnym w celu unowocześnienia produktu i uszlachetnienia jego formy.

Projekt Beauty of Form

Trzecie miejsce dla projektu Plant B(ee)

Plant B[ee] to projekt doniczek z okrągłymi otworami dla pszczół samotnic. Przedstawia sposób w jaki można łatwo połączyć ich siedlisko ze źródłem pożywienia, co znacząco wesprze ekosystem. Projekt w całości byłby wykonany z cegieł z recyklingu. Doniczki mogą różnić się wielkością i kształtem, co daje bardzo wiele możliwości. Nadają się do zastosowania w przestrzeni miejskiej, jak również na prywatnych posesjach, ogrodach czy balkonach. Autorka projektu zaproponowała wiele przykładów roślin doniczkowych, które są cennym źródłem pożywienia dla pszczół, takich jak lawenda, szałwia czy słoneczniki i mogłyby rosnąć w takich doniczkach.

Plant B(ee)

Konkurs Up-Cykle to ogólnopolskie i jedyne takie przedsięwzięcie skierowane do studentów i absolwentów wyższych szkół o kierunkach artystycznych. Jego głównym założeniem jest rozwijanie idei upcyklingu. Koncepcja upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów. W efekcie powstają produkty o wartości wyższej niż ich części składowe. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Chodzi również o skrócenie obiegu zamkniętego. Projekty, których idea była właśnie taka, wzbudzały dużo emocji i zainteresowanie.

Konkurs Up-Cykle w swoim założeniu ma uwrażliwiać na kwestie powtórnego wykorzystywania materiałów poprzez podnoszenie ich funkcjonalności czy nadawanie im wartości estetycznych, w wymiarze praktycznym oraz dostarczać pozytywnych przykładów, jak może wyglądać w ogólnym przekonaniu bezwartościowa rzecz, po podwyższeniu wartości lub w efekcie końcowym dostarczyć nowy, innowacyjny produkt.

Aby dowiedzieć się więcej o idei konkursu i projektach, zachęcamy do skorzystania z naszego Instagramu.

Zobacz także