Opublikowano: 2020-08-27

Raport Zrównoważonego Rozwoju Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku za lata 2018–2019

Raport Zrównoważonego Rozwoju Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku za lata 2018–2019

Raport Zrównoważonego Rozwoju Zakładu Utylizacyjnego powstał w oparciu  o wskaźniki GRI Standards, analogicznie jak w przypadku poprzedniej publikacji obejmującej lata 2016–2017, gdzie podstawą były wytyczne GRI G4. Najistotniejsze aspekty działalności ZU zostały zidentyfikowane w oparciu o wnioski i postulaty z czterech sesji dialogowych przeprowadzonych z interesariuszami Zakładu, a także na podstawie ankiet skierowanych do członków Rady Interesariuszy i osób zarządzających spółką oraz bezpośrednich spotkań Rady Interesariuszy.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku jest jednym z większych zakładów zagospodarowujących odpady komunalne w Polsce. Jesteśmy jednym z niewielu przedsiębiorstw komunalnych i najprawdopodobniej jedynym z sektora gospodarki odpadami, który raportuje według standardów GRI w zakresie pozafinansowych aspektów działalności – mówi Michał Dzioba, prezes gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego.

Raport Zrównoważonego Rozwoju powstał z myślą o zróżnicowanych potrzebach licznej grupy interesariuszy Zakładu. Tematy przedstawiane w raporcie mają na celu pokazanie tego, jak działa spółka i przybliżenie tych tematów szerokiemu gronu odbiorców.

Od wielu lat Zakład Utylizacyjny prowadzi dialog ze swoimi interesariuszami, zarządzając działaniami CSR i komunikując je. Nie jest to zadanie proste, jednak staramy się realizować je w sposób umiejętny i szczery. Każdy kolejny rok przynosi nam dalszy rozwój, poszerza nasze perspektywy i stawia przed nami kolejne wyzwania – kontynuuje Michał Dzioba

Jednym z niezwykle ważnych aspektów działalności Zakładu jest przedstawiony w tegorocznym raporcie Kodeks Etyki, który został wdrożony na przełomie roku 2019 i 2020. Ten służący zachowaniu wysokich standardów zbiór zasad i wskazówek został wypracowany w drodze dialogu wspólnie z pracownikami. Wprowadzenie kodeksu poprzedzone zostało działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi, by dokument jak najlepiej wrósł w tkankę firmy.

Kolejnym obszarem, który został opisany w raporcie, jest działalność w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Od lat dążymy niestrudzenie do przeistoczenia się w nowoczesne centrum odzysku i recyklingu. Chcemy nie tylko zagospodarowywać odpady zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, ale także edukować w tym zakresie. Działania te mają na celu ograniczenie do minimum produkcji ilości odpadów niemożliwych do przetworzenia czy ponownego wykorzystania. Jako na spółce zajmującej się zagospodarowaniem odpadów komunalnych spoczywa na nas niezwykle duża odpowiedzialność nie tylko w zakresie prowadzenia działalności w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska ale także w zakresie poszerzania wiedzy na temat odpowiedzialnego postępowania z odpadami – kończy Michał Dzioba.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym Raportem Zrównoważonego Rozwoju.

Zobacz także