Zgniatarki trafiły do gdańskich podstawówek

W kilkudziesięciu gdańskich szkołach podstawowych zostały zamontowane zgniatarki do butelek PET. Tym samym zakończony został pierwszy etap organizowanej przez Zakład Utylizacyjny akcji „Zgnieć butelkę, bądź eko”. Teraz urządzenia przekazywane będą gdańskim urzędom oraz instytucjom publicznym.

Zgniatarka to proste w obsłudze urządzenie, do zawieszenia na ścianie, które jednym ruchem ręki pozwala zmniejszyć objętość plastikowych butelek po napojach. Zainstalowane w ogólnie dostępnych miejscach znacząco przyczyniają się do wydajnego gospodarowania odpadami nadającymi się do ponownego przetworzenia.

Akcja edukacyjna “Zgnieć butelkę, bądź eko”, skierowana do gdańskich szkół podstawowych miała przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów i uwrażliwić ich na odpowiednie przygotowanie surowca przed wyrzuceniem do pojemników na segregację. Do przedsięwzięcia zgłosiło się 30 placówek. Każda z nich otrzymała urządzenie wraz z tabliczką informacyjną i instrukcją obsługi.

– Cieszymy się, ze akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. To pokazuje, że tematyka recyklingu jest nam, mieszkańcom Gdańska, coraz bliższa. Potrzeba jak najwięcej takich inicjatyw. Ufundowanie przez miejską spółkę zgniatarek do szkół jest tym bardziej cenne, że na co dzień te urządzenia będą sprzyjać wyrabianiu pewnych pozytywnych nawyków w postępowaniu z odpadami – wyjaśnia Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Dodatkowym elementem akcji “Zgnieć butelkę, bądź eko” był konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Zgłoszone prace ocenione zostały w dwóch kategoriach ? klas I-III oraz IV-VI. Mogły zostać wykonane dowolną techniką, ale musiały nawiązywać do jednego z trzech tematów: “Nietypowe wykorzystanie plastikowej butelki”, “Praktyczne wykorzystanie odpadów do recyklingu” lub “Kreatywna i przydatna rzecz z odpadów”.

– Liczba zgłoszeń zdecydowanie  przerosła nasze oczekiwania. Nadeszło do nas ponad 100 prac plastycznych wykonanych różną techniką. Poziom był wysoki. Uczniowie pokazali jak bardzo kreatywnie myślą o odpadach. Otrzymaliśmy m.in. przedmioty użytkowe, np. przepiękny żyrandol wykonany z jednorazowych łyżeczek plastikowych ? dodaje Monika Łapińska – Kopiejć, koordynująca akcję.

5

Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych otrzymają nagrody główne w postaci sprzętu elektronicznego oraz wycieczki dla swojej klasy do Centrum Hewelianum i Energa Areny. Pozostali laureaci, którzy zajęli II i III miejsce – nagrody rzeczowe.

Teraz przyszedł czas na kolejny etap tej inicjatywy. Wkrótce zgniatarki trafić mają do gdańskich urzędów i instytucji publicznych. – Mam nadzieję, że w przypadku gdańskich instytucji, akcja również będzie cieszyła się powodzeniem. W końcu są to miejsca, do których każdego dnia przychodzą tysiące mieszkańców, a co za tym idzie idea segregowania odpadów może być promowana bardzo skutecznie – wskazuje Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Akcja realizowana jest przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku w ramach programu “Kultura Segregacji”, organizowanego przez firmę Rekopol.