Zgniatarki trafią do Gminy Kolbudy, czyli kolejna edycja naszej akcji

Kontynuacja akcji edukacyjnej „Zgnieć butelkę, bądź eko!” skierowana jest tym razem do wspólnot mieszkaniowych w Gminie Kolbudy, obsługiwanej przez ZU. Działanie prowadzone jest w ramach programu „Działaj z imPETem”, realizowanego przez Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A we współpracy z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku. Spotkanie z przedstawicielami wspólnot połączone ze zwiedzaniem obiektu sortowni odbyło się 2 października br.

Zgniatarka to proste w obsłudze urządzenie, które jednym ruchem ręki pozwala zmniejszyć objętość plastikowych butelek po napojach. Zainstalowanie go w ogólnodostępnych miejscach znacznie przyczynia się wydajnego gospodarowania odpadami, które można ponownie przetworzyć. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rocznie Polacy zużywają ok. 650 tysięcy ton plastikowych opakowań, a aż 30% z nich (czyli ok 200 tys. ton) stanowią butelki typu PET!*

– Pomysł naszej akcji, która w wielu różnych odsłonach prowadzona jest już od 2016 roku, zrodził się z potrzeby edukowania nie tylko na temat znaczenia segregacji, ale także właściwego przygotowywania surowca do recyklingu wiedząc, że segregacja nie jest bowiem celem samym w sobie a drogą do wysokiej jakości recyklingu oraz – idąc dalej – świadomych zakupów i zwracania uwagi chociażby na to, z czego wykonane są opakowania produktów, które nabywamy – mówi Monika Łapińska-Kopiejć, Specjalista ds. promocji w Zakładzie Utylizacyjnym.

Do urządzeń dołączone zostaną tabliczki informacyjne o akcji, plakaty z instrukcją użytkowania oraz materiały edukacyjne. Pokazują one wymierne korzyści płynące z segregacji odpadów i dbania o środowisko naturalne w swojej najbliższej społeczności.

Dlaczego zgniatanie butelek przed wyrzuceniem jest takie ważne? Powód jest kilka:

  • Gdy zgniatamy butelki PET, każda z nich zmniejsza swoją objętość o około 70%. Dzięki temu znacznie więcej butelek mieści się do jednego pojemnika.
  • Każdy żółty pojemnik na metale i tworzywa sztuczne opróżniany jest przez specjalny samochód, który zabiera posegregowane odpady do Zakładu Utylizacyjnego, a później do specjalistycznych firm, które zajmują się dalszym przetwarzaniem surowca. Jeśli zgnieciemy butelkę, za jednym razem samochód zabierze pięciokrotnie więcej odpadów i przestrzeń kontenera nie będzie zmarnowana.
  • Dzięki temu transport będzie efektywniejszy, a do atmosfery trafi mniej spalin.

Zgniatanie butelek PET, podobnie jak inne proekologiczne zachowania, pomaga zwrócić uwagę na to, ile odpadów wytwarzamy i wyrzucamy. Dzięki temu świadomiej i uważniej wybieramy produkty i ich opakowania.

Kampania „Działaj z imPETem!” (www.facebook.com/dzialajzimpetem) zainicjowana jest przez czterech wiodących producentów branży FMCG, wprowadzających na polski rynek wody i napoje w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestle Polska S.A. Oddział Nestle Waters, Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o. oraz Żywiec Zdrój S.A.

Zgniatarki plakat-b2