Żeglarze wysprzątali plażę i las w Górkach Zachodnich

Sprzątanie plaży podczas ogólnopolskich Regat? Czemu nie. Edukowaliśmy i sprzątaliśmy podczas ważnego żeglarskiego wydarzenia – regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2019. Udało się zebrać półtorej tony odpadów!

Okolice plaży w Górkach Zachodnich nie należą do najczystszych. Zakład Utylizacyjny od lat promuje i wspiera wydarzenia, podczas których najmłodsi uczą się dbać o środowisko. To właśnie dlatego wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Super Sorterm pojawiliśmy się na, odbywających się w Gdańsku już po raz 14., regatach. – Im młodsze dzieci zaczynają myśleć o naszej planecie, tym większa szansa, że właściwe nawyki zostaną przez nich szybciej przyswojone i pozostaną w głowach na lata. W przypadku żeglarzy ta dbałość o środowisko jest bardzo ważna, bo ogromna ilość zanieczyszczeń pojawia się właśnie w bliskim sąsiedztwie portów czy przystani – tłumaczy rzecznik prasowy ZU, Iwona Bolt.

W Górkach Zachodnich byliśmy 2 i 3 lipca. Organizatorem wydarzenia były AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk. W pierwszym dniu wraz z Super Sorterem i Biolą rozmawialiśmy o dobrych nawykach, segregacji i ochronie środowiska. Drugiego dnia skupiliśmy się na sprzątaniu okolicy. W imprezie wzięło udział kilkuset młodych żeglarzy. Każdy z nich, w przerwie między wyścigami po Zatoce Gdańskiej, mógł wraz z trenerem pójść na pobliską plażę lub do lasu, i posprzątać okoliczny teren. Gdańskie Usługi Komunalne zabezpieczyły rękawiczki, worki i kontenery na odpady. W sumie w ciągu akcji udało się zebrać aż 1540 kilogramów odpadów.

Nagrody przewidziane zostały dla wszystkich, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi w ekologicznym „Kole Fortuny”, oraz dla tych, którzy zaangażowali się w sprzątanie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ogromnej determinacji w zbieraniu odpadów! Dobra robota żeglarze!