Zakład Utylizacyjny po raz czwarty w rankingu odpowiedzialnych firm

W tegorocznej klasyfikacji generalnej rankingu Odpowiedzialności Firm, organizowanego przez Koźmiński Business Hub wraz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Deloitte i Dziennikiem Gazetą Prawną, Zakład Utylizacyjny uplasował się na 21 miejscu. Znalazł się w towarzystwie takich firm jak Amrest, Samsung, Sanofi, PKO BP czy Basf. W kategorii „Usługi, handel i transport” ZU jest na miejscu 11.

Ranking Odpowiedzialnych Firm to zestawienie spółek działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości systemu zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ranking umożliwia dokonanie wiarygodnej oceny działań podejmowanych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zestawienie prowadzone jest z podziałem na pięć kategorii oraz z klasyfikacją generalną. Wszystkie firmy po wypełnieniu ankiety i przejściu etapu kwalifikacji oceniane są pod kątem etyki kultury organizacyjnej, zarządzania, odpowiedzialności i pozytywnego wpływu. Suma punktów w tych kategoriach decyduje o kolejności na liście zwycięzców.

Tegoroczny plebiscyt odbył się już po raz 14 z rzędu. Zakład Utylizacyjny startujący w kategorii „Usług, handel i transport” zajął 11. miejsce, w klasyfikacji generalnej 21. Do rankingu dopuszczono 69 firm z 74, które przesłały ankiety.  Do samego procesu wypełniania ankiet przystąpiło zaś 178 przedsiębiorstw. Po raz kolejny Zakład jest jedynym reprezentantem branży gospodarki odpadami.

Odpowiedzialność jest podstawą naszego biznesu, ma to przełożenie na codzienną troskę o środowisko, bezpieczeństwo pracowników i edukację przyszłych pokoleń gdańszczan w obszarze gospodarki odpadami – mówi Michał Dzioba, prezes gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. –  Znalezienie się w rankingu to dla nas wyróżnienie, ale także informacja, jaka praca jest jeszcze przed nami. Wynik nas bardzo cieszy, tym bardziej, że jesteśmy jedyną spółką komunalną w tym zestawieniu.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2020 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Bank Gospodarstwa Krajowego jest partnerem Rankingu Startupów Pozytywnego Wpływu. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR.  Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Pełne wyniki XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm można uzyskać na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl.