Zaangażowanie społeczne

Działania prospołeczne

Priorytetem Zakładu jest silne, wieloaspektowe angażowanie się w życie lokalnej społeczności – bliskich sąsiadów naszej instalacji. Niemniej, Spółka podejmuje też inicjatywy szersze, w tym ogólnomiejskie. Oto wybrane z nich.

Wielkie Sprzątanie Gdańska – Południe

To akcja zainaugurowana w 2016 r. z inicjatywy Zakładu. Integruje wokół tytułowego zadania mieszkańców południowych dzielnic Gdańska oraz gmin sąsiadujących bezpośrednio z ZU oraz pracowników jednostek miejskich odpowiedzialnych za czystość, gospodarkę odpadami oraz zieleń. Oprócz oczywistego pożytku publicznego i ekologicznego, wydarzeniom towarzyszą też pikniki sąsiedzkie oraz liczne działania edukacyjne.

2019

Święto Południa Gdańska

Wspólna inicjatywa Rady Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice oraz Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Za nami już 5 edycji tego wydarzenia. Spotkanie z mieszkańcami to doskonała okazja do rozmów, wyjaśniania na czym polega funkcjonowanie Zakładu oraz edukacji. Każda z dotychczasowych edycji cieszyła się dużym powodzeniem.

2018

Bieg Czyste Miasto Gdańsk

Święcie Południa Gdańska towarzyszy zawsze bieg CMG. Impreza dedykowana jest amatorom biegania, od najmłodszych do najstarszych. Celem imprezy jest integracja mieszkańców wokół idei czystego miasta, dbania o środowisko i dbania o własne zdrowie i kondycję fizyczną.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ostatniego biegu.

Pikniki z Radą Dzielnicy Jasień

Już na stałe w kalendarz wydarzeń wpisały się wydarzenia dla mieszkańców dzielnicy Jasień organizowane w ramach współpracy z Radą Dzielnicy. Wzorem Święta Południa to doskonała okazja do zabawy, nauki oraz poznania specyfiki działania takiego zakładu jak nasz.

Budżet dzielnicowy, inicjatywy oddolne

w ramach Programu Aktywne Sąsiedztwo wspieramy realizację projektów infrastrukturalnych realizowanych przez Rady Dzielnic czy wspieramy mniejsze oddolne inicjatywy mieszkańców, jak chociażby projekt Gdańsk Południe na Start, projekt mieszkańca obejmujący bezpłatne treningi biegowe, rowerowe czy nordicwalking, czy Biblioteka Sąsiedzka w dzielnicy Ujeściko-Łostowice. W ramach BD sfinansowaliśmy budowę placu zabaw przy zbiorniku wodnym przy ul. Lubowidzkiej (Jasień-Szadółki) oraz przy ulicy Przemyskiej (Ujeścisko-Łostowice). Plac zabaw przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska I i przy ulicy Wilanowskiej to także efekt współpracy i wsparcia ze strony Zakładu.

Pracownia REenergii w Centrum Hewelianum

Interaktywna przestrzeń otwarta w 2015 roku w Centrum Hewelianum powstała w ramach współpracy Zakładu z tą właśnie jednostką edukacyjną. Nowoczesne stanowiska przedstawiają nie tylko to, co dotyczy stricte gospodarki odpadami, ale również zagadnienia związane z energią odnawialną.

Poznacie tutaj drugie życie odpadu, wiązką światła wprawicie w ruch samolot albo przyjrzycie się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiecie się także jak wygląda bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy też ile papieru powstaje z jednego drzewa i ile drzew wycina się w ciągu minuty na potrzeby produkcji papieru. Czeka tutaj także ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji. W planach jest dalsza współpraca Zakładu i Centrum w celu rozwijania oferty Pracowni Reenergii. Wystawę uzupełniają zajęcia edukacyjne z zakresu gospodarki odpadami. Zachęcamy wszystkich, i tych najmłodszych i nieco starszych, do odwiedzenia naszej ścieżki edukacyjnej.

Więcej informacji o Pracowni Reenergii znajdziesz tutaj.

01 reenergia

Skip to content