Wyjątkowa „Sylwestrowa butelka”!

„Sylwestrowy Konkurs Butelkowy” jest już stałym elementem sylwestrowej zabawy – dziesiąta, jubileuszowa edycja pokazała, że gdańszczanom segregowanie szkła wychodzi coraz lepiej, a ponadto, że lubią pomagać! Dzięki ich zaangażowaniu w tegoroczną akcję udało się zebrać aż 1280 kg surowca wtórnego - rok temu było to 700 kg. Zbiórka połączona jest z przekazaniem wsparcia finansowego dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Konkurs organizowany przez Radę Miasta Gdańska i Zakład Utylizacyjny łączy element edukacyjny z dobrą zabawą, nagrodami i działalnością charytatywną. By wziąć w nim udział wystarczyło do szklanej butelki po napoju włożyć kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu, a następnie wrzucić tę butelkę do jednego z 5 specjalnych pojemników.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 4 stycznia br., podczas którego przedstawiciele Rady Miasta Gdańska oraz Zakładu Utylizacyjnego wylosowali kilkunastu zwycięzców, do których powędrują atrakcyjne nagrody. – Wyniki tegorocznej zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękuję mieszkańcom za ich zaangażowanie w akcję i mam nadzieję, że kolejne rekordy jeszcze przed nami. Warto segregować!  – zachęcał Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, przy okazji losowania w siedzibie Zakładu.

W tym roku w 5 pojemnikach ustawionych na Głównym Mieście oraz przy molo w Brzeźnie zebrano aż 1280 kg szklanych opakowań. Zgodnie z charytatywnymi założeniami konkursowymi każde 5 kg szkła to 2017 groszy przekazane przez Zakład Utylizacyjny dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. – Z wielką satysfakcją mogę potwierdzić, że w tym roku na ten szczytny cel przeznaczymy kwotę 5 164 zł – zapewniał Wojciech Głuszczak, prezes miejskiej spółki.
Warto przypomnieć, że od lipca 2016 r. w Gdańsku nastąpiła zmiana w systemie zbiórki odpadów. Wprowadzenie obowiązku segregacji szkła, jak się okazuje, niesie ze sobą bardzo pozytywne rezultaty: w 2015 r., gdy wydzielanie szkła było jeszcze dobrowolne, w Gdańsku mieszkańcy wysegregowali 2 413 ton, a w 2016, po wprowadzeniu zmian, już 3 831 ton. – To symboliczne, że skokowa poprawa wyniku w ramach konkursu jest procentowo bardzo podobna do wzrostu wyniku rocznego dla ogółu gdańszczan. Bez wątpienia coraz więcej osób sumiennie przyczynia się do zwiększenia efektów ekologicznych segregacji surowców – podsumowuje Wojciech Głuszczak.