“Wielkie Sprzątanie” w liczbach: 5 ton odpadów, 1500 kwiatów, 600 osób w akcji! A w sobotę ciąg dalszy!

Blisko 5 ton odpadów, zalegających na terenach publicznych zebrano, podczas pierwszego dnia “Wielkiego Sprzątania Gdańska – Południe”. W ekologicznej akcji i towarzyszących jej piknikach sąsiedzkich wzięło udział 600 osób. Szczególnie licznie przybyli ochotnicy z okolic SP 86 przy ul. Wielkopolskiej.

Proekologiczna inicjatywa rozpoczęła się 16 kwietnia tuż po godzinie 10.00. Kilkuset chętnych przybyło wówczas do miejsc zbiórek na Chełmie oraz na Ujeścisku. Tam otrzymali worki, rękawice, mapki i wyruszyli w teren wraz z wyznaczonymi przedstawicielami miejskich jednostek odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami, tereny zielone i czystość w mieście. Równolegle pracowały też specjalne ekipy miejskie, które usuwały dzikie wysypiska.

W tym samym czasie pozostali ochotnicy zajęli się nasadzeniem zieleni, w tym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dzięki temu w południowych dzielnicach Gdańska pojawiło się 30 nowych drzewek i 1500 kwiatów (Jar Wilanowski).

Na wszystkich ochotników po powrocie do miejsc zbiórki czekały ekologiczne podarunki, ciepłe posiłki i punkty informacyjne, w których można było dowiedzieć się, jak gospodarka odpadami działa w Gdańsku oraz poznać podstawowe zasady recyklingu i segregowania odpadów.

Na tym jednak Wielkie Sprzątanie się nie kończy. Druga część miejskiej akcji odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 kwietnia. Tym razem w Kokoszkach (SP nr 84), na Jasieniu (SP nr 85) i Ujeścisku (w innej części dzielnicy – SP nr 12). Ponadto punkty do wydawania worków i rękawic będą przy Lubowidzkiej 8 (Szadółki), Jabłoniowej 13 (siłownia) oraz Szczęśliwej 42 (Kiełpinek). Podobnie jak w minioną sobotę, wydarzeniu towarzyszyć będą  pikniki z ekologicznymi atrakcjami i zabawami. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram akcji 23 kwietnia:

  • 10:00 – zbiórka w wyznaczonych punktach: SP nr 12, SP nr 84 i SP nr 85
  • 10:30 – początek sprzątania przez wydzielone grupy
  • 12:30 – 13:00 – powrót do miejsca zbiórek, udział w piknikach sąsiedzkich
  • 14:00 zakończenie imprezy

Zapraszamy do obejrzenia galerii z ostatniej soboty