V jubileuszowa edycja biegu Czyste Miasto Gdańsk już 21 września!

21 września to dzień, w którym już po raz piąty spotkamy się z miłośnikami aktywnej formy spędzania czasu i dbania o ekologię. W tym roku w nieco zmienionej formule, ale niezmiennie biegamy w szczytnym celu! Każde 10 zł z opłaty wpisowej udziału w „Biegu Głównym” zostanie przekazane na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA. Oprócz zmagań sportowych, tradycyjnie już, będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez Radę Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice i Zakład Utylizacyjny w ramach corocznego eko festynu zatytułowanego „Święto Południa Gdańska”. Wszystko w duchu dbania o środowisko.

Bieg główny na dystansie 5 km rozpocznie się o godzinie 14, dzieci i młodzież wystartują już o godz. 10.  – To już piąta, jubileuszowa edycja. Zmieniliśmy dystans biegu głównego, licząc na większy udział amatorów takiej formy spędzania czasu, mamy też więcej kategorii dziecięcych, bo nie ukrywam, że biegi dla najmłodszych są dla nas priorytetem – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Organizując to wydarzenie chcemy uwrażliwiać na tematy związane z ochroną środowiska, a ochrona naszej planety przed nadmierną ilością odpadów to temat bardzo ważny. Na nasz bieg zapraszamy całe rodziny z dziećmi, bo z doświadczenia wiemy, że wspólna praca w rodzinie daje naprawdę dobre efekty.  Najmłodsi – jak nikt inny – są doskonałymi ambasadorami i prekursorami zmiany nawyków w rodzinie na bardziej ekologiczne – dodaje Michał Dzioba.

W tym roku z każdego wpisowego w wysokości 35 zł, kwota 10 zł zostanie przekazana na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Nie jest to wybór przypadkowy – mówi Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego. –  Pomoc naszym braciom mniejszym jest dla nas ważna nie tylko ze względu na aspekty ochrony środowiska, które wpisują się w założenia prowadzenia biznesu  społecznie odpowiedzialnego. Przede wszystkim jednak cieszy nas realna pomoc finansowa, która stanie się udziałem fundacji, a to dzięki zaangażowaniu naszego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim mieszkańców Gdańska. Bieg będzie także szansą wykazania się aktywnością sportową uczniów i nauczycieli gdańskich szkół – dla placówek o największej liczbie uczestników przewidziano specjalne nagrody. Każdy zaś z biegaczy otrzyma pamiątkowy, ekologiczny medal.

Towarzyszący biegowi festyn „Święto Południa Gdańska”, organizowany przy współpracy z Radą Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice to okazja na skorzystanie z wielu atrakcji i nauki, jak dbać o nasze środowisko. W programie znajdą się liczne aktywności pokazujące jak wykorzystywać ponownie odpady czy jak ograniczać ich ilość. Będą też Strefy Malucha z kolorowankami i stanowiskami malowania twarzy, oraz strefa chilloutu. Nie zabraknie też oczywiście Super Sortera. Na stoiskach edukacyjnych i informacyjnych Zakładu Utylizacyjnego jak zawsze do dyspozycji mieszkańców będą specjaliści ZU. Odpowiedzą na wszelkie pytania z zakresu gospodarki odpadami, prowadzonych i planowanych inwestycji, czy bezpłatnych usług świadczonych dla mieszkańców Gdańska. Festyn zwieńczą występy zespołów muzycznych.

– To już kolejna wspólna inicjatywa Zakładu Utylizacyjnego i Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Takie wydarzenia zbliżają mieszkańców a wartość dodana, jaką stanowi jego wątek ekologiczny jest nie do przecenienia. Wszystkim nam zależy na rozwoju naszego miasta, integracji jego mieszkańców i życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. A to wydarzenie służy właśnie propagowaniu tych idei – mówi Piotr Lachowski, Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Wszystkie przydatne informacje, w tym mapki biegu i rozpiska wiekowa znajdować się będą na stronie www.biegczystemiastogdansk.pl oraz profilu FB Zakładu.

Impreza objęta patronatem Prezydenta Miasta Gdańska