Udane Wielkie Sprzątanie!

Ponad 1000 uczestników akcji, 10,5 tony zebranych odpadów, likwidacja trzech dzikich wysypisk oraz setki posadzonych kwiatów i krzewów – to rezultaty tegorocznej III edycji „Wielkiego Sprzątania Gdańska Południe”.

Tegoroczna edycja akcji, dzięki pięknej pogodzie, była wyjątkowo udana. Wydarzenie odbyło się w czterech lokalizacjach na terenie dzielnic Jasień, Chełm, Ujeścisko-Łostowice oraz Kokoszki. W ciągu kilku godzin wspólnym wysiłkiem około 1000 mieszkańców zostało zebranych ok. 10,5 tony odpadów.

–  W tym roku podczas wydarzenia oprócz samego sprzątania terenów miejskich, skupiliśmy się na informowaniu mieszkańców o tym jak odpowiedzialnie postępować z odpadami, jak ich unikać, jak wykorzystać to co już mamy, czyli jak żyć zgodnie z ideą zerowaste. Event był też okazją do informowania na temat nowych, obowiązujących od 1 kwietnia, zasad segregacji odpadów na 5 frakcji. Podkreślaliśmy, że systematycznie prowadzona segregacja leży tak naprawdę w interesie każdego z nas – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

W akcji uczestniczyły osoby w różnym wieku – od najmłodszych, którzy sprzątali pod opieką dorosłych, poprzez młodzież, po seniorów. W każdej lokalizacji mieszkańcy otrzymywali od koordynatorów worki na śmieci, rękawice oraz mapy z zaznaczonym terenem do uporządkowania. Po kilku godzinach sprzątania w kontenerach lub miejscach zbiórek uczestnicy zebrali najprzeróżniejsze odpady – butelki, kafelki, opony, rury, stare meble, dywany.

Niektórzy mogli też sprawdzić się w roli ogrodników i w przygotowanych przez partnera akcji –  Gdański Zarząd Dróg Miejskich i Zieleni – miejscach posadzić np. piękne bratki. Na terenie kompleksu parkowego Jar Wilanowski utworzono z nich cztery płatki kolorowego kwiatka. Rabaty kwietnie powstawały też przy szkołach, które aktywnie włączyły się w akcję. Z kolei specjalne ekipy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych usuwały dzikie wysypiska. Pracownicy ZU sprzątali też teren w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Utylizacyjnego.

– Cieszę się, że mieszkańcy zmobilizowali się, by wspólnie z pracownikami jednostek miejskich zadbać o swoje najbliższe otoczenie. Budujące jest to, że w akcji uczestniczyło mnóstwo młodzieży – to jak będzie wyglądało nasze otoczenie w przyszłości będzie zależało od młodego pokolenia, które, jak widać, posiada zdecydowanie większą eko świadomość niż jeszcze 10 czy 15 lat temu – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Po zbieraniu odpadów uczestnicy odzyskiwali siły posilając się grochówką i kiełbaskami z grilla oraz słodkimi muffinkami, przygotowanymi z myślą o najmłodszych. Na dzieci i młodzież czekały także liczne atrakcje, takie jak tworzenie recyklingowych latawców, zdobienie butelek techniką decoupage, czy nauka czerpania papieru. Każdy, kto tego dnia wziął udział w akcji miał możliwość wygrania zestawu eko gadżetów.

Ponadto po raz pierwszy zorganizowano warsztaty upcyclingowe, czyli szkolenie z tworzenia zupełnie nowych wartościowych rzeczy z przedmiotów, które pozornie nadają się już do wyrzucenia. Na terenie Szkoły Podstawowej 84 powstawały więc wyplatanki, koszyki i pojemniki stworzone ze starych bawełnianych ubrań czy poszewek.

W punktach informacyjnych Zakładu Utylizacyjnego można było również porozmawiać z pracownikami firmy o bieżącej działalności ZU, jego usługach, planowanych inwestycjach, w tym m.in. o nowej hermetycznej kompostowni oraz spalarni odpadów.

„Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe” jest elementem programu społecznego ZU pn. „Aktywne Sąsiedztwo”. Wydarzenie odbyło się już po raz trzeci pod patronatem prezydenta Gdańska oraz przy współpracy z Urzędem Miejskim, Radami Dzielnic oraz jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za gospodarkę odpadami i tereny publiczne, tj.  Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Do przedsięwzięcia jak co roku włączyły się szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe oraz Straż Miejska.

Dziękujemy i już dziś zapraszamy na naszą akcję w przyszłym roku!

Zapraszamy do obejrzenia filmu i galerii zdjęć:-)