Bardzo udana IV edycja Rodzinnego Biegu „Czyste Miasto Gdańsk”!

Około 2000 osób wzięło udział w minioną sobotę, 15 września, w Biegu Czyste Miasto Gdańsk i eko-festynie „Święto Południa Gdańska”. Ogromne zainteresowanie całych rodzin wzbudzały nie tylko wydarzenia sportowe, ale także tzw. eko-igrzyska.

W minioną sobotę, 15 września przy Szkole Podstawowej nr 12 zgromadziło się blisko 800 uczestników biegu CMG. Oblężenie przeżywały także atrakcje rodzinne podczas eko-festynu, który został zorganizowany z myślą o mieszkańcach Gdańska Południe. W sumie w imprezie, której sprzyjała piękna pogoda, wzięło udział blisko 2000 osób.

Wydarzenie było skierowane do miłośników aktywnego spędzania czasu i dbania o środowisko naturalne. W tym roku dodatkowo impreza miała wymiar charytatywny – część środków z wpisowego do biegu głównego zostały przekazane na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. W ten sposób udało się zebrać i przekazać na rzecz chorych dzieci kwotę 1000 złotych. Na stoisku DKMS, obsługiwanym przez wolontariuszy – pracowników Zakładu Utylizacyjnego – można też było zgłosić się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Jesteśmy ogromnie zadowoleni z dużej frekwencji podczas imprezy. Każdy uczestnik Biegu czy eko-festynu ogromnie cieszy, bo im więcej osób, które będą myśleć o ekologii i swoim najbliższym otoczeniu, tym nasze miasto będzie stawać się coraz czystsze i zdrowsze – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego, który – podobnie jak w zeszłym roku – był też uczestnikiem biegu na 10 km.  – Cieszę się, że wydarzenie pozwoliło nam zbudować wspólną przestrzeń mieszkańców, w której był zarówno duch zdrowej rywalizacji, jak i chęć poszerzania wiedzy o ekologii, segregowaniu odpadów czy ich racjonalnym wykorzystaniu – dodaje Michał Dzioba.

Trasa biegu głównego dla dorosłych wynosiła 10,4 km. Biegi dla dzieci były podzielone na dystanse od 280 do 880 metrów. Zainteresowanie biegami wśród najmłodszych było ogromne, lista startowa została zamknięta już na kilka dni przed wydarzeniem.

Festyn Święto Południa Gdańska toczył się w atmosferze EKOigrzysk. Można było wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także użyć swojej wyobraźni w zdobieniu butelek i słoików, sprawdzić swoją wiedzę z zasad segregacji odpadów czy spróbować ożywić papier robiąc z gazet kwiaty czy zwierzęta. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się siedmioosobowy rower, gdzie liczyło się zgranie i dobra współpraca. Każdy, komu udało się wziąć udział w wymaganej przez organizatora liczbie konkurencji, mógł odebrać ekologiczną nagrodę. Były wśród nich m.in. zestawy naczyń z otrąb pszennych czy bidony wykonane w materiałów biodegradowalnych, a dokładniej cukru.

Z kolei wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale. Zwycięzcy biegów dziecięcych otrzymali też pamiątkowe puchary i nagrody.

Święto Południa Gdańska i bieg Czyste Miasto Gdańsk już na stałe wpisały się w krajobraz naszej dzielnicy. To ważne, bo jest to doskonała okazja do rozmowy o nowych inwestycjach i wyzwaniach dla dzielnicy. Dodatkowo tegoroczne wydarzenie – z okazji 100-lecia niepodległości – uświetniły pokazy dawnych strojów wojskowych i pojazdów militarnych. Cieszy nas ogromne zainteresowanie imprezą i fakt, że biorą w niej udział całe rodziny – podsumowuje Piotr  Lachowski, Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Podczas festynu działał punkt informacyjny Zakładu Utylizacyjnego, gdzie można było porozmawiać na temat inwestycji realizowanych prze spółkę, jej działalności i usług dedykowanych mieszkańcom.

Wyniki biegów są już dostępne na stronie biegczystemiastogdansk.pl. Już za chwilę dostępna będzie również galeria zdjęć.

Organizatorem wydarzenia był Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Sp. z o.o. i Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Patronem medialnym: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk i portal Trójmiasto.pl. Patronem merytorycznym biegu: maratonypolskie.pl.