Rekord frekwencji na Biegu Czyste Miasto Gdańsk i Święcie Południa Gdańska

Sobotni „Bieg Czyste Miasto Gdańsk” i towarzyszący mu festyn „Święto Południa Gdańska” cieszyły się rekordową frekwencją. Do konkurencji biegowych zapisało się prawie 700 dzieci w różnych grupach wiekowych. W biegu głównym dla dorosłych, na dystansie pięciu kilometrów, uczestniczyło 214 zawodników.

Organizatorami Biegu Czyste Miasto Gdańsk i festynu „Święto Południa Gdańska” jak co roku były Zakład Utylizacyjny w Gdańsku i Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Obie imprezy promują aktywny i ekologiczny styl życia. Zawody biegowe mają zachęcać do uprawiania rekreacyjnego sportu w każdym wieku, dlatego zdecydowano się na dystanse, jakim są w stanie podołać amatorzy i początkujący biegacze. Z kolei festyn o charakterze pikniku rodzinnego promuje hierarchię właściwego postępowania z odpadami, idee gospodarki obiegu zamkniętego i przyjazne środowisku nawyki.

Cieszymy się, że nasze działania edukacyjne z roku na rok budzą coraz większe zainteresowanie mieszkańców. To pokazuje, że oprócz swojej podstawowej misji, jaką jest gospodarka odpadami komunalnymi, nasze przedsiębiorstwo sprawnie realizuje cele CSR
– mówi Michał Dzioba, Prezes ZU

Do dyspozycji mieszkańców podczas festynu byli pracownicy Zakładu Utylizacyjnego, którzy odpowiadali na pytania dotyczące tego jak obecnie funkcjonuje zakład, czym się zajmuje, jakie surowce odzyskuje. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników cieszył się konkurs z wiedzy ekologicznej, w którym wygrać można było przedmioty promujące naprawę czy wielokrotne wykorzystanie rzeczy pozornie nadających się do wyrzucenia. W trakcie warsztatów dzieci razem z rodzicami tworzyły kreatywne zabawki z kartonu lub wytłoczek od jajek, uczyły się wytwarzać domowym sposobem mydło lub proszek do prania, a także produkowały latarenki ogrodowe zasilane energią słoneczną. Biegowa rywalizacja zaś powiązana była z charytatywnym celem. Część pieniędzy z opłat startowych została przekazana Pomorskiemu Ośrodkowi Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Na konto fundacji trafiła kwota 2690 zł.  

Zebrane pieniądze pozwolą nam udzielić pomoc weterynaryjną przynajmniej kilkunastu dzikim zwierzętom. Co roku pod naszą opiekę trafia kilkaset osobników, więc jest to dla nas istotna kwota
– mówi Beata Rydelek, prezes Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

Na stoiskach organizatorów i partnerów „Święta Południa Gdańska” można było także porozmawiać z konsultantami na temat prawidłowego odżywiania się, poznać tajemnice funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wszystko w atrakcyjnej formie warsztatów dla rodziców z dziećmi. Wielu widzów przyciągnęły występy artystyczne. Na scenie głównej zabrzmiały covery znanych przebojów w aranżacji zespołu „7Po”. Festyn zakończył występ gdańskiego kabaretu „Pod napięciem”.

Lista wyników z biegów dostępna jest na http://biegczystemiastogdansk.pl/zapisy-wyniki/

Pełna galeria ze zdjęciami i film już wkrótce!