Premiera spotu z Marcinem Lijewskim

Spot promujący selektywną zbiórkę odpadów – to kolejny efekt współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku z piłkarzami ręcznymi SPR Wybrzeże.

Główny bohaterem krótkiego filmu jest wielokrotny reprezentant Polski Marcin Lijewski. “To kolejna nasza inicjatywa by zwrócić uwagę gdańszczan na tematykę segregacji odpadów. Cały czas staramy się edukować. Tym razem postawiliśmy na lekką formę przekazu” mówi Wojciech Głuszczak, prezes ZU.
Dlaczego główne przesłanie spotu nawiązuje do sportu? Bo segregacja odpadów jest jak gra zespołowa. “Im więcej osób angażuje się w selektywną zbiórkę, a więc pamięta o segregacji na papier, szkło i plastik, tym efekt jest lepszy, więcej odpadów trafia do ponownego przetworzenia. W sporcie chodzi o miejsce na podium, a nam o to, by jak najmniej odpadów trafiło na składowisko i to jest nasza wspólna wygrana” mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik ZU w Gdańsku.

Główną rolę w spocie zagrał Marcin Lijewski, jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej, który w ubiegłym sezonie reprezentował Wybrzeże Gdańsk. Wraz z nim wystąpili też trzej inni szczypiorniści Wybrzeża: Hubert Kornecki, Michał Orzechowski i Patryk Plaszczak. “Starałem się wypaść jak najbardziej przekonująco, choć każdy kto mnie zna, wie, że nie mam specjalnie potencjału aktorskiego” żartuje Lijewski.  “Niemniej, cieszę się, że mogłem zaangażować się w to przedsięwzięcie dla Gdańska. Jeździłem sporo po świecie, widziałem jak segregują odpady inne narody. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce musimy się jeszcze wiele nauczyć. Warto równać do najlepszych, jak w sporcie” dodaje. 
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch miejscach – w domu oraz na sali treningowej. Miejsca te przeplatają się ze sobą, dzięki czemu w poszczególnych ujęciach pokazujemy atrakcyjne sceny z treningu, ale też wskazujemy jak prawidłowo segregować odpady w domu.
W segregacji odpadów szczegóły odgrywają bowiem istotną rolę. Ważne, by pamiętać, że przede wszystkim odpady dzielimy na mokre i suche. Z tych drugich warto jeszcze wydzielać osobno papier, szkło i plastik (do kolorowych pojemników). W praktyce więc odpowiednie podzielenie pojemnika na śmieci, zgniecenie plastikowej butelki przed jej wyrzuceniem czy zerwanie termokurczliwej etykiety z plastikowej butelki – to zachowania, które bezpośrednio wpływają na bardziej efektywną segregację odpadów.

Szczegółowych informacji o zasadach segregacji warto szukać na:
www.czystemiasto.gdansk.pl
www.zut.com.pl
www.facebook.com/CzysteMiastoGdansk

Spot zobaczyć można m.in. na kanale Czyste Miasto Gdańsk na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=NOCoghAYIOs

film