Poznaj nas lepiej!

Wiesz co dzieje się z odpadami, które wyrzucasz w śmietnikowej altanie? Widziałeś kiedyś jak funkcjonuje sortownia, czyli miejsce gdzie trafiają nasze wspólne odpady? A może masz pytania dotyczące segregacji? Te i wszystkie inne wątpliwości próbujemy rozwiać podczas wizyt edukacyjnych organizowanych w Zakładzie Utylizacyjnym.

Rocznie odwiedza nas ponad tysiąc osób, którym nie jest obojętny los naszej planety i środowiska. Przychodzą, by zobaczyć na własne oczy, jak przebiega proces bezpiecznego zagospodarowywania odpadów oraz co dokładnie się z nimi dzieje po przekroczeniu bram Zakładu Utylizacyjnego. Głównym punktem programu jest spacer po instalacji sortowni, czyli serca zakładu, który doskonale obrazuje skalę odpadów, z jaką mierzymy się każdego dnia, a uczestnicy takich wizyt, zwykle przecierają oczy ze zdumienia. Podczas spaceru jest szansa zapoznania się ze specyfiką pracy, dowiedzenia się jak postępować lub nie z odpadami. Tłumaczymy i unaoczniamy jak nieprawidłowa segregacja u źródła, przekłada się na efekty środowiskowe oraz funkcjonowanie zakładu. Obejrzymy również inne instalacje znajdujące się na terenie Zakładu, a także odwiedzimy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli miejsce, w którym mieszkańcy Gdańska mogą nieodpłatnie oddać nietypowe odpady, w tym np. odpady poremontowe (2 tony odpadów rocznie na nieruchomość), odpady niebezpieczne czy opony. 

Spacer po terenie i instalacjach wieńczy spotkanie w sali konferencyjnej. To właśnie czas na podsumowania, dyskusję o edukacji ekologicznej, gospodarce obiegu zamkniętego, poprawnej segregacji odpadów i wszystkich problemach nurtujących odwiedzających. Ze względów bezpieczeństwa najmłodsza grupa mogąca uczestniczyć w wizycie to VIII klasa SP, a maksymalna liczba uczestników to 25 osób.

A jak można się z nami umówić? Zapoznaj się z regulaminem oraz wypełnij kartę zgłoszenia grupy. Następnie skan odeślij na adres: owolosiuk@zut.com.pl . Można również umówić się telefonicznie pod numerem: 698 619 054. Zachęcamy do przekonania się na własnej skórze jak wygląda rzeczywisty proces zagospodarowania odpadów, ich przygotowanie do ponownego użycia do recyklingu oraz sam recykling.  Zapraszamy do kontaktu.