Porządkujemy nasze otoczenie!

Przy okazji "Wielkiego Sprzątania" Zakład Utylizacyjny podjął dodatkowo "wewnętrzną" inicjatywę, aby uporządkować przyległy do niego teren, wzdłuż ulicy Jabłoniowej, a także częściowo od strony obwodnicy. W sobotę, 23 kwietnia zajęła się tym specjalna kilkunastoosobowa ekipa, która wyzbierała ponad 30 worków odpadów drobnych oraz spore ilości odpadów o większych gabarytach.

Pomimo wielu zabezpieczeń, w tym kilometrów wysokich siatek otaczających składowisko, boksy na surowce wtórne i place magazynowe, zdarza się problem wywiewania odpadów lekkich z terenu Zakładu – szczególnie przy silnym wietrze. Dlatego też, gdy zaobserwowane jest wywiewanie odpadów lub mieszkańcy zgłoszą takie informacje, wysyłana jest ekipa sprzątająca, która pracuje w godzinach od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Jednakże tym razem Zakład podjął się akcji na znacznie szerszą skalę. W miarę możliwości zdejmowano też worki foliowe, które zaczepiły o gałęzie drzew.

Jednym z istotnych problemów, z którymi boryka się ZU, są podrzucane pod jego ogrodzenie odpady. Nie tylko te “bytowe” (np. szklane butelki), ale też odpady wielkogabarytowe czy budowlane. Problem ten jest szczególnie widoczny od strony ul. Jabłoniowej i Magnackiej. Przypominamy więc, że każdy mieszkaniec Gdańska, może bezpłatnie i w prosty sposób oddać odpady do ZU – zarówno niebezpieczne, zużyte RTV, AGD, jak i papier, szkło czy makulaturę, na parkingu przy bramie nr 1 oraz na terenie Zakładu.

W planach Zakładu są kolejne prace porządkowe. Tym razem koszenie traw w pasie przyległym do ogrodzenia od ul. Jabłoniowej oraz po drugiej stronie ulicy. Będzie to wykonane nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że wysoka trawa “zachęca” niektóre osoby właśnie do podrzucania tam odpadów.

sprzątanie wokół ZU