Opublikowano: 2017-02-09

Podsumowujemy rok z przedstawicielami gmin RIPOK Szadółki

Podsumowujemy rok z przedstawicielami gmin RIPOK Szadółki

Analiza poziomów odzysku odpadów komunalnych: biodegradowalnych, suchych oraz selektywnie zebranych wykazała, że przyjmowana do Zakładu ilość odpadów zmieszanych i suchych z każdym rokiem zmniejsza się na korzyść odpadów ulegających biodegradacji. Wzrasta też ilość odpadów surowcowych zbieranych selektywnie i odzyskiwanych w ZU.

Wszystkie partnerskie gminy oraz Miasto Gdańsk  spełniły wymóg 18% recyklingu i odzysku surowców wtórnych w 2016 roku, uzyskując wynik ogólny na poziomie około 30%. Dalsze doskonalenie praktyk w sektorze gospodarowania odpadami ma zapewnić osiągnięcie wymaganego do 2020 roku 50% poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia surowców wtórnych z odpadów komunalnych. Świadomość ekologiczna w zakresie gospodarki odpadami jest wśród mieszkańców coraz większa, ale bardzo ambitne plany dotyczące poziomów odzysku generują potrzebę podjęcia jeszcze bardziej intensywnych działań edukacyjnych z zakresu gospodarowania odpadami.

Szczególną uwagę w dyskusji poświęcono tematowi zmian wynikających z planowanego wdrożenia od 1 lipca 2017 r. nowych zasad segregacji odpadów, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. 2017 poz. 19). Zgodnie z opracowanymi wytycznymi zawartymi w ustawie, na obszarze obsługiwanym przez Zakład ma obowiązywać 5-pojemnikowa zbiórka odpadów, podzielona na frakcje: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady ulegające biodegradacji oraz odpady zmieszane (pozostałość pozbawiona surowców wtórnych).

Trwające i planowane procesy inwestycyjne na terenie ZU to kolejny ważny temat podjęty na wtorkowym spotkaniu. Prezes Zakładu Utylizacyjnego Wojciech Głuszczak przestawił plan realizacji jednej z kluczowych inwestycji  – budowy hermetycznej kompostowni:

„Proces został zapoczątkowany już we wrześniu ubiegłego roku, poprzez uzyskanie decyzji środowiskowej, która jest kluczowa dla tego typu inwestycji.  W najbliższych miesiącach, na drodze przetargu „Zaprojektuj i wybuduj” wyłoniony zostanie wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa na projekt i budowę nowej kompostowni. Oczywiście tego typu projekty wymagają złożenia odpowiedniej dokumentacji i uzyskania pozwolenia na budowę. Zakładamy więc, że prace budowlane będą mogły rozpocząć się w listopadzie 2017 roku, a inwestycja zostanie oddana do użytku rok później” – dodaje.

Wojciech Głuszczak poinformował również zgromadzonych, że w związku z omawianymi planami budowy w Zakładzie zachodzi konieczność likwidacji obecnego placu dojrzewania kompostu, a rozpoczęcie tego procesu zaplanowano od 1 marca 2017 r. Przedstawiciele gmin przedstawili swoje plany i możliwości dalszego przekazywania odpadów biodegradowalnych do RIPOK Szadółki, wskazując na konieczność zastosowania okresu przejściowego w celu prawidłowego wypełnienia warunków określonych w wojewódzkim planie gospodarki odpadami i umowach z firmami obsługującymi zbiórkę odpadów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA