Nasionka polnych kwiatów i eko-koło fortuny hitem na Free Time Festiwal!

Stoisko Zakładu Utylizacyjnego przygotowane wspólnie z Centrum Nauki Hevelianum podczas Free Time Festiwal odwiedziły setki zwiedzających. Impreza odbyła się w weekend 6-7 kwietnia 2019 roku w gdańskiej hali Amber Expo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ekologiczne zagadki oraz nasionka polnych kwiatów zatopione w kartce papieru, które można było wziąć do domu wraz z kompostem, wyprodukowanym przez ZU z odpadów BIO.

Hasłem przewodnim na festiwalowym stoisku ZU i Hevelianum była ekologia. Oprócz mobilnego planetarium, recyclingowego instrumentu muzycznego nazywanego „Butelkowym Songiem”, prezentacji robota OZEK-a, można było poznawać zasady segregowania odpadów oraz dowiedzieć się co można wyprodukować  z wysegregowanych surowców.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się ekologiczne koło fortuny, w którym można było wygrać eko-nagrody, takie jak torby wielokrotnego użytku, papierowe śmietniki do segregacji odpadów w samochodzie, kalendarze, notesy, papierowe długopisy, czy kredki. Zabawa polegała na „wykręceniu” pytania dotyczącego segregacji odpadów oraz szeroko pojętej ekologii. Od prostych zagadek skierowanych do najmłodszych o to, co należy wrzucać do jakiego pojemnika po pytania-ciekawostki, z którymi nieraz nie radzili sobie nawet najbardziej zagorzali promotorzy ekologicznego stylu życia. Ale „Koło fortuny” kręciło się nieprzerwanie przez całe dwa dni i edukowało.

I choć trudno było znaleźć chwilę, by nie stała przy nim długa kolejka oczekujących, to każdy, kto zakręcił kołem, a następnie udzielił poprawnej odpowiedzi, mógł liczyć na eko-upominek.

Dużą ciekawość gości festiwalu wzbudzały także nasionka polnych kwiatów wdrukowane w papier, które otrzymywali odwiedzający stoisko ZU. Do nasion kwiatków polnych dołączana była także próbka kompostu wyprodukowanego w Zakładzie Utylizacyjnym. Wiele osób otrzymując kompost, nie dowierzało, że powstaje on z odpadów biodegradowalnych, które trafiają do ZU z brązowych pojemników, czyli tych, do których mieszkańcy wyrzucają odpady kuchenne.

Na festiwalowym stoisku można było dowiedzieć się m.in. jakie odpady można przywozić bezpośrednio do Zakładu, jak je właściwie segregować, a także jak zmieniać swoje przyzwyczajenia i rezygnować z opakowań plastikowych na rzecz biodegradowalnych, np. podczas wiosennych pikników.   

Free Time Festiwal jest coroczną imprezą, adresowaną do ludzi aktywnie i twórczo spędzających czas, rodzin z dziećmi, poszukujących nietypowych i ciekawych atrakcji turystycznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Wśród wystawców były firmy, organizacje, spółki miejskie, sklepy oraz szereg innych podmiotów, także z zagranicy, które zajmują się organizowaniem aktywnego spędzania wolnego czasu.  Dziękujemy, że w ten weekend byliście z nami!