Komunikat na temat możliwości okresowego zwiększania się uciążliwości zapachowych spowodowanych sytuacją pogodową

Przez nasz kraj przechodzi kolejna fala upałów, a przełom lipca i sierpnia był wyjątkowo gorący. Przez kolejne dni termometry pokazują powyżej 30 stopni C. Do tego dochodzi długotrwały brak opadów, powodujący w wielu rejonach suszę. Czynniki te wpływają na otaczającą nas naturę, zachodzące w niej naturalne procesy oraz na wiele aspektów naszego codziennego życia. Takie warunki mają niewątpliwie również wpływ na działanie naszego Zakładu. Zakład prowadzi bieżącą eksploatację bez zmian i nie są prowadzone żadne nadzwyczajne działania mogące powodować większe uciążliwości. Niemniej, mogą pojawiać się wzmożone migracje nieprzyjemnych zapachów z terenu zakładu, czego powodem jest właśnie sytuacja pogodowa, czyli trwające od tygodni upały i duża wilgotność.

Wysokie temperatury, dużą wilgotność i okres zwiększonej ilości odpadów zielonych, które trafiają do zagospodarowania w zakładzie już w stanie zagnicia, mogą stanowić wytłumaczenie dla obecnej sytuacji. Dodatkowo brak ruchów powietrza, szczególnie w godzinach nocnych powoduje koncentrację ładunku zapachowego i jego bardzo powolne przesuwanie się w kierunku osiedli usytuowanych na wschód od zakładu. Sytuacja może nasilać się w godzinach nocnych, bo wtedy to właśnie masy zimnego powietrza położonego wyżej uniemożliwiają unoszenie się cięższego ciepłego powietrza z ładunkiem odorowym a odczuwalność odorów jest spotęgowana. Zjawisko to nazywamy inwersją temperaturową i ma ono miejsce właśnie w chwili obecnej.

Zwracamy przy okazji uwagę, że przy obecnych temperaturach odczuwalna może być  również podwyższona emisja odorów z sieci i studzienek kanalizacyjnych, punktów zlewania nieczystości, odorów wynikających z produkcji innych zakładów czy ze zbiorników na deszczówkę. Upał na różne sposoby powoduje obniżenie komfortu życia nas wszystkich.

Jesteśmy świadomi, że  obecna sytuacja jest dolegliwa  dla mieszkańców, za co przepraszamy.  Mamy nadzieję, że opisany problem nie potrwa już długo. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, by eksploatacja zakładu i procedury tu zachodzące w miarę możliwości były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.