Już za dwa dni ekologiczno-sportowa sobota z ZU!

W sobotę 21 września 2019 odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja Biegu Czyste Miasto Gdańsk oraz Ekofestynu „Święto Południa Gdańska. Zapraszamy na ulicę Człuchowską. Trasa biegu głównego została wytyczona wokół malowniczych zbiorników retencyjnych Świętokrzyska I i II. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 zostanie natomiast ulokowany ekofestyn.

„Święto Południa Gdańska” jest imprezą pod gołym niebem o charakterze pikniku rodzinnego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno Ci starsi jak i młodsi. Głównym celem wydarzenia jest edukowanie poprzez zabawę.

W trakcie ekofestynu na uczestników czekać będą liczne stanowiska pokazujące możliwości życia w duchu zerowaste. Dzieci będą mogły zrobić i zabrać ze sobą latarenki działające na baterie słoneczne, zabawki z kartonu czy wytłoczek do jajek, a także mydełka z gliceryny. Nie zabraknie  też warsztatów dotyczących właściwego segregowania. Na dzieci czekają też konkursy z nagrodami z wiedzy o ekologii.

Na festynie nie zabraknie okazji do aktywnego spędzenia czasu. Gry i zabawy ruchowe, takie jak minipark linowy, ćwiczenia fizyczne w stylu cross fit, a także zapomniane już nieco zabawy podwórkowe, jak kapsle, klasy i trzepaki czekać będą na amatorów takiej formy aktywności. O godzinie 11:00 rozpoczną się zajęcia z jogi prowadzone przez Małgorzatę Olewniak dla uczestników o różnym stopniu zaawansowania.  Dla młodszych dzieci przewidziano natomiast strefę malucha z takimi atrakcjami jak puszczanie megabaniek mydlanych i malowanie tatuaży. Bieg Czyste Miasto Gdańsk, towarzyszący festynowi, rozpocznie się o 10:00. Wtedy ruszają biegi dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Na godz. 14:00 zaplanowany jest bieg główny na dystansie 5 km, w kategoriach: klasyfikacja generalna kobiet, klasyfikacja generalna mężczyzn
i siedem kategorii wiekowych dla każdej płci. Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy oraz zostanie nagrodzony wyjątkowym medalem wykonanym z surowego drewna. Zwycięzcy w kategoriach kobiet i mężczyzn otrzymają pamiątkowe eko-puchary. I ta edycja biegu ma wymiar charytatywny. 10 zł z każdej opłaty wpisowej, wynoszącej 35 zł, (w dniu zawodów 45 zł), zostanie przeznaczone na Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja.

Na rozrywkę mogą liczyć też amatorzy muzyki i śmiechu. Na scenie głównej o godzinie 13:00 rozpocznie się koncert zespołu „7po”, grający covery popularnych piosenek. Zaś o godzinie 16:00 organizatorzy zapraszają na występ kabaretu „Pod napięciem”.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM BIEGU CZYSTE MIASTO GDAŃSK I EKOFESTYNU „ŚWIĘTO POŁUDNIA GDAŃSKA”

Biegi dziecięce:

10:00 – Bieg Majtka

10:05 – Bieg Sorterka niebieski

10:20 – Bieg Sorterka żółty

10:35 – Bieg Sorterka zielony

10:50 – Bieg Młodszego Sortera niebieski

11:05 – Bieg Młodszego Sortera żółty

11:20 – Bieg Młodszego Sortera zielony

11:35 – Bieg Starszego Sortera niebieski

11:50 – Bieg Starszego Sortera żółty

12:05 – Bieg Starszego Sortera zielony

12:20 – Bieg Super Sortera

12:40 – Dekoracja uczestników ostatniego biegu i losowanie nagród niespodzianek pośród wszystkich uczestników biegów dziecięcych

11:00 – Joga pod chmurką z Gosią Olewniak**

13:00 – Koncert zespołu 7po

13:30 – Start biegu na orientację „Orientuj się rodzinnie”

13:50 – Rozgrzewka przed biegiem głównym

14:00 – Start Biegu Głównego

15:00 – Dekoracja zwycięzców Biegu Głównego

15:30 – Losowanie nagród wśród uczestników Biegu Głównego

15:50 – dekoracja uczestników biegu na orientację

16:00 – Występ kabaretu „Pod napięciem”

17:00 – Losowanie nagród wśród wszystkich uczestników festynu *dekoracje zwycięzców odbywają się bezpośrednio po każdym biegu
** maty do ćwiczeń we własnym zakresie