Gorące i bardzo udane powitanie lata na Jasieniu!

Wyścigi zdalnie sterowanych motorówek, warsztaty tworzenia eko osłonek na doniczki czy przygotowywania naturalnych płynów do płukania tkanin – to tylko niektóre atrakcje podczas wodnego pikniku ekologicznego na Jasieniu, który tym razem odbył się pod hasłem „Przywitaj z nami lato!” W sumie, w ostatnią sobotę, 15 czerwca, w wydarzeniu wzięło udział około 800 osób.

To był gorący, ale też bardzo aktywny i pouczający dzień. W pięciu przygotowanych na wydarzenie strefach – morskiej, aktywnej, dla maluchów, eko – edukacyjnej i chilloutu – można było nie tylko zdobyć przydatną wiedzę, ale także sprawdzić swoją kreatywność, poćwiczyć swoje mięśnie czy porozmawiać na temat nowych inicjatyw Zakładu Utylizacyjnego i Rady Dzielnicy Jasień.  

Niektórzy po kilkanaście razy przemierzali trasę parku linowego, inni rywalizowali w zawodach aqua crossfitu – tu nie dość, że trzeba było zmierzyć się ze sztangą czy liną, to jeszcze uważać, aby nie wylać wiader z wodą. Park linowy można było przemierzać w kasku, z przyczepionym do niego kubkiem wody.

Z kolei w strefie morskiej na zbiorniku retencyjnym „Świętokrzyska I” (to obok niego odbywał się piknik) chętni puszczali zdalnie sterowane motorówki. W strefie eko-edukacyjnej oprócz malowania łódek, z octu, wody, sody i zapachowych olejków przygotowywano naturalne płyny do płukania tkanin. Można też było z surowców pozornie już nieprzydatnych, takich jak styropian czy plastik tworzyć zupełnie nowe rzeczy: stateczki, eko-osłonki na doniczki czy korale. Animatorki przekonywały, że warto w domu wdrożyć ideę upcyklingu, czyli właśnie tworzyć z materiałów nienadających się już do przetworzenia, zupełnie nowe produkty, choćby właśnie dziecięce zabawki.

Zabawą na kreatywność było zaś wspólne budowanie wodnej konstrukcji działającej na zasadzie Maszyny Goldberga! Z rurek, lejków i rynienek chętni  tworzyli „wodną maszynę”, której zadaniem było odprowadzenie wody z samej góry do wiaderka ustawionego na ziemi. Dzieciom, z użyciem specjalistycznego sprzętu, pomagali w zabawie, dorośli. Następnie zaś przechodzili do kolejnej atrakcji – ekologicznego „Koła Fortuny”. Można tu było wygrać drobne eko-upominki: bidony wytworzone z cukru czy torby na odpady, ułatwiające segregację odpadów podczas podroży samochodem.

W sumie tego dnia okolice zbiornika „Świętokrzyska I” odwiedziło około 800 osób – niektórzy przychodzili na piknik całymi rodzinami, inni chwalili się, że przyszli, bo spotkania Zakładu Utylizacyjnego z mieszkańcami podobały się im już w poprzednich latach. Tegoroczna impreza – organizowana przez ZU rokrocznie pod koniec roku szkolnego – została zorganizowana już po raz trzeci. Jest częścią prowadzonego przez Zakład Utylizacyjny programu „Aktywne Sąsiedztwo”.

– Celem programu „Aktywne Sąsiedztwo” jest prowadzenie stałej wymiany opinii z mieszkańcami na temat naszych inicjatyw, edukacja ekologiczna oraz podnoszenie jakości życia mieszkańców. Cieszymy, że tegoroczne wodne powitanie lata zostało odebrane przez rodziny dobrze. Wierzymy też, że nasze imprezy będą przynosić coraz lepsze efekty związane z segregacją odpadów i wyższą świadomością ekologiczną mieszkańców – mówi Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w wodnych atrakcjach ze swoimi pociechami, mogli w spokojnej atmosferze, przy dźwiękach muzyki wypoczywać na leżakach oraz próbować lodowych smakołyków.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Trójmiasto.pl

DZIĘKUJEMY MIESZKAŃCOM ZA LICZNE PRZYBYCIE I ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ!

DZIĘKUJEMY MIESZKAŃCOM ZA LICZNE PRZYBYCIE I ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ!