Finał konkursu plastycznego

Blisko 30 uczniów gdańskich szkół podstawowych odebrało nagrody w konkursie plastycznym, organizowanym w ramach akcji „Zgnieć butelkę, bądź eko”. Oficjalne wręczenie dyplomów i upominków odbyło się w Pracowni Reenergii Centrum Hewelianum.

Zgłoszone prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych – klas I-III oraz IV-VI. Mogły zostać wykonane dowolną techniką, ale musiały nawiązywać do jednego z trzech tematów: „Nietypowe wykorzystanie plastikowej butelki”, „Praktyczne wykorzystanie odpadów do recyklingu” lub „Kreatywna i przydatna rzecz z odpadów”.

– Chciałbym wam pogratulować zaangażowania oraz tego jak bardzo jesteście świadomi
w zakresie segregowania odpadów i dbania o środowisko – powiedział podczas finałowego spotkania Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska
ds. polityki komunalnej.

Najciekawsze z ponad setki nadesłanych prac to m.in. Obraz Van Gogha ułożony z zakrętek, jeż z opakowań po jajkach, efektowny żyrandol z plastikowych łyżek, torba uszyta z foliówek czy karmnik z korków po winie.
– Postawiliście przed komisją konkursową trudne zadanie. Nadesłane prace były na bardzo wysokim poziomie. W wielu przypadkach widać też, że były efektem wielodniowej pracy. Najmłodsi gdańszczanie pokazali nam też, że o odpadach myślą w sposób niebanalny. Gratuluję wszystkim chęci i pomysłowości – dodał Wojciech Głuszczak, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
 
Na autorów najlepszych prac czekały nagrody rzeczowe, m.in. sprzęt elektroniczny, ekologiczne gadżety oraz inne upominki od Zakładu Utylizacyjnego i Urzędu Miejskiego i Centrum Hewelianum. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca poza indywidualnymi nagrodami otrzymali też wycieczki dla swoich klas do Centrum Hewelianum i Stadionu Energa Gdańsk.

Wyróżnienia otrzymały też wszystkie szkoły, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

Akcja edukacyjna „Zgnieć butelkę, bądź eko”, skierowana do gdańskich szkół podstawowych miała przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów i uwrażliwić ich na odpowiednie przygotowanie surowca przed wyrzuceniem do pojemników na segregację.
Do przedsięwzięcia zgłosiło się 28 placówek. Każda z nich otrzymała urządzenie wraz z tabliczką informacyjną i instrukcją obsługi. Zgniatarka to proste w obsłudze urządzenie, do zawieszenia na ścianie, które jednym ruchem ręki pozwala zmniejszyć objętość plastikowych butelek po napojach. Zainstalowane w ogólnie dostępnych miejscach znacząco przyczyniają się do wydajnego gospodarowania odpadami nadającymi się do ponownego przetworzenia.