Europejski tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

We wtorek 5 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniach Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie o charakterze ogólnoeuropejskim miało na celu promowanie oraz wspieranie idei zrównoważonego rozwoju ONZ.

„Zrównoważony rozwój – zacznij od siebie” – pod takim hasłem sopocki wydział UG zorganizował wydarzenie, w którym mieliśmy przyjemność brać udział. Byliśmy tam aby przybliżyć młodzieży i studentom ideę „Zero Waste”, czyli ograniczanie liczby przedmiotów użytkowych czy ich ponowne wykorzystywanie. W jej ramach studenci przeprowadzili trzy akcje promujące hasła: Reuse (używaj ponownie), Reduce (ograniczaj) i Recycle (segreguj i przetwarzaj), czyli 3 x R.

Program wydarzenia był zróżnicowany i bogaty. Od panelu dyskusyjnego dotyczącego zrównoważonej mobilności w mieście po liczne stoiska, na których rozmawialiśmy o odpowiedzialnym, zrównoważonym stylu życia, unikaniu nadmiernej ilości odpadów, ich segregacji czy ponownym wykorzystywaniu. Samodzielnie można było wykonać kosmetyki naturalne czy środki czystości oraz wziąć udział w warsztatach upcyclingowych, nadając niepotrzebnym już rzeczom drugie życie. Wszyscy, którzy przyszli z własnym kubkiem dostawali darmową kawę, a ci, którzy mieli ochotę na zdrową przekąskę mogli się posilić produktami ze sprawiedliwego handlu – Fairtrade, na warsztatach dietetycznych.
Atrakcji było co niemiara, wszystkie bardzo inspirujące do stawania się lepszym i bardziej odpowiedzialnym za środowisko i otoczenie, w którym żyjemy.