EKO CHOINKA rozświetli Centrum Hewelianum

Eko Choinka kolejny raz pojawi się w centrum Gdańska. Sześciometrową konstrukcję wykonaną z materiałów recyklingowych oglądać będzie można w Centrum Hewelianum od soboty, 5 grudnia.

Eko Choinka to instalacja w całości wykonana z odzyskanych tworzyw sztucznych. Główna konstrukcja w kształcie stożka obklejona została płatkami PET, które powstają podczas przetwarzania plastikowych butelek. Do wykonania Eko Choinki wykorzystano łącznie 70 kilogramów tego tworzywa.
– Eko Choinka ma cieszyć, wprowadzać mieszkańców Gdańska w świąteczny nastrój i przypominać jak ważne jest rozsądne gospodarowanie odpadami oraz ich segregacja. Ta nietypowa iluminacja to przykład pokazujący jak wiele różnych rzeczy może powstać, dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców  – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Płatki PET zazwyczaj wykorzystywane są w przemyśle, m.in. do produkcji włókien syntetycznych, z których z kolei powstają poduszki, ubrania z polaru, ławki, tapicerowane meble oraz formy do nowych butelek. Eko Choinkę można będzie podziwiać od soboty w południe aż do 6 stycznia 2016 r. Montaż instalacji rozpocznie się ok. godz. 9.00 i potrwa kilka godzin.

W tym samym czasie rozpoczną się Eko Mikołajki, organizowane przez Centrum Hewelianum i Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. W sobotę i niedzielę, w godzinach od 10.00 do 16.00 najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach, w trakcie których wykonywane będą recyklingowe ozdoby świąteczne. Z płatków PET, plastikowych form oraz butelek powstaną m.in. błyszczące, wielobarwne miniaturki eko choinki, oryginalne bombki i świąteczne stroiki.

Aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię najmłodszych w Centrum Hewelianum pojawi się też nietypowa instalacja – rafa koralowa utworzona w całości z plastikowych butelek przez uczniów gdańskich szkół podstawowych.Przez dwa dni Eko Mikołajek w Centrum Hewelianum podziwiać będzie można podwodne, egzotyczne królestwo z niespotykanymi roślinami, kolorowymi rybami i wykonaną z odzyskanych surowców łodzią podwodną,
w której każdy maluch będzie mógł zrobić sobie zdjęcie.

Wstęp na warsztaty: w ramach biletu do Centrum Hewelianum.

Sobota i niedziela | 5 – 6 grudnia | godz. 10-16 |

A tak prezentowała się choinka w roku ubiegłym