Edukacja ekologiczna

Konkursy

Konkursy dla uczniów szkół i mieszkańców są regularnie inicjowane przez Zakład. Zaliczają się do tego i te cykliczne jak „Sylwestrowy Konkurs Butelkowy” jak i te jednorazowe, organizowane przy różnych okazjach, np. akcjach poszczególnych szkół.

Konkurs Up-Cykle

Konkurs skierowany do studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych z całej Polski. Zadanie konkursowe to stworzenie innowacyjnego produktu codziennego użytku lub biżuterii min. w 80% z odpadów.
Jego cele to:

  • szerzenie idei upcyklingu jako elementu edukacji wychowawczej „społeczeństwa recyklingu”
  • propagowanie ekologicznego stylu życia i praktycznego wymiaru założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego
  • łączenie sztuki z formą użytkową poprzez ponowne wykorzystanie rzeczy kategoryzowanych jako odpad
  • inspirowanie mieszkańców Gdańska do zmiany własnych zachowań i twórczego wykorzystania odpadów poprzez podwyższanie ich wartości

Sylwestrowy Konkurs Butelkowy

Akcja jest organizowana cyklicznie już od 10 lat. Jej organizatorem jest Rada Miasta Gdańsk przy ścisłej współpracy z ZU. W trakcie akcji nie tylko uczymy ekologii, zasad właściwego postępowania z odpadami ale dbamy też o bezpieczeństwo i pomagamy najbardziej potrzebującym. Prosta, trafiająca do wszystkich formuła konkursowa spotyka się rokrocznie z dużym zainteresowaniem. Jubileuszowa edycja 2017 okazała się rekordowa. Zebraliśmy 1280 kg surowca. To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Te kilogramy przełożyły się na kwotę, którą Zakład w ramach charytatywnego wymiaru konkursu przeznaczy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. A jest to 5164 zł.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji.

20170104_122541

Konkurs plastyczny w ramach akcji „Bądź eko!”

Konkurs plastyczny dla uczniów gdańskich szkół podstawowych był dodatkowym elementem akcji Zakładu Utylizacyjnego „Zgnieć butelkę, bądź eko” (jesień 2015 r.). Dzieci przygotowywały, często wspólnie z rodzicami, prace w trzech kategoriach:  Nietypowe wykorzystanie plastikowej butelki”, „Praktyczne wykorzystanie odpadów do recyklingu” lub „Kreatywna i przydatna rzecz z odpadów”. – Zainteresowanie było ogromne. Nadeszło do nas ponad 100 prac plastycznych wykonanych różną techniką. Poziom był wysoki. Uczniowie pokazali jak bardzo kreatywnie myślą o odpadach. Otrzymaliśmy m.in. przedmioty użytkowe, np. żyrandol wykonany z jednorazowych łyżeczek plastikowych, ekologiczne organizery, biżuterię czy torebkę z foliowych siatek. Cieszy nas też fakt, że konkurs zaangażował przy okazji wielu rodziców i nauczycieli – wyjaśnia Cyprian Maciejewski, rzecznik miejskiej spółki.

Wyróżnienie