Edukacja ekologiczna

Akcje edukacyjne

Zakład Utylizacyjny sukcesywnie inicjuje kolejne akcje, które mają edukować mieszkańców w zakresie właściwego postępowania z odpadami w oparciu o hierarchię postępowania z odpadami, w tym segregowania odpadów oraz uwrażliwiać na problemy związane z gospodarką odpadami i ochroną środowiska. Działania przyjmują różne formy: od spotkań z mieszkańcami i edukację na stoiskach, przez zajęcia na terenie zakładu, filmy, spoty po kampanie edukacyjne. Oto kilka wybranych z nich:

Planeta odzysku 2.0

To druga odsłona konkursu na zasadzie grywalizacji pn. „Planeta Odzysku” Szkoły, które włączyły się do konkursu przedstawiły projekty swoich centrów GOZ, a na platformie grywalizacyjnej można zbierać punkty wykonując zdania, na projekt, który się nam podoba. Projekt realizowany jest w ramach II edycji programu społecznego „Aktywne Sąsiedztwo”.

Głównym celem zabawy edukacyjnej, zrealizowanej w formie grywalizacji, jest budowanie świadomości ekologicznej i przybliżenie mieszkańcom Gdańska tego, jak działa dzisiaj Zakładu Utylizacyjny. Gra polega na odbyciu wirtualnej podróży po znanych miejscach w Gdańsku. Podczas „wycieczki” uczestnicy odpowiadając na pytania dotyczące ochrony środowiska, segregacji odpadów, recyklingu czy też zagospodarowania odpadów nietypowych lub niebezpiecznych, zdobywają punkty dla projektu, który spodobał im się najbardziej. Wszystkie zgłoszone przez szkoły podstawowe projekty są zgodne z celem programu grantowego – aktywizacją społeczności szkolnych na rzecz środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej. W zabawie mogą wziąć udział nie tylko rodzice i uczniowie placówek szkolnych, ale wszyscy, którzy chcą poprzeć jeden ze zgłoszonych przez szkoły projektów ekologicznych.

Projekt badawczo – edukacyjny „szanuje-segreguje”

Akcja „Szanuje-segreguje” miała charakter socjologicznego eksperymentu badawczego przeprowadzanego na terenie Miasta Gdańsk. Do projektu zaprosiliśmy 5 rodzin z ponad 150 zgłoszonych, które – aby rozpocząć świadomą eko podróż – wyposażyliśmy w niezbędne ku temu narzędzia, np. specjalne kosze do segregowania odpadów w domu, torby, kubki wielokrotnego użytku, siatki na warzywa, pojemniki na zakupy w mięsnym, itp. Relacje i wszystko o projekcie znajdziecie tutaj.

Akcja „Działaj z imPETem!”

To kolejna odsłona akcji „Zgnieć butelkę, bądź eko”. Tym razem, przy współpracy z Organizacją odzysku Opakowań Rekopol S.A., przekazaliśmy zgniatarki do wspólnot mieszkaniowych w gminie Kolbudy. Zgniatarka jest przydatnym urządzeniem do zmniejszania objętości butelek PET. Ale nie jest to jedyny cel akcji. Ma ona uwrażliwiać odbiorców na temat segregacji i jej jakości, tego jak przekłada się ona na stan naszego środowiska. Akcja połączona była ze spotkaniem informacyjnym w ZU oraz zwiedzaniem instalacji naszego zakładu. Zgniatarki, przekazane wspólnotom umieszczone zostały w altanach śmietnikowych.

IMG_3648-kopia

IMG_3685-kopia

Spot edukacyjny z gwiazdą piłki ręcznej

Głównym bohaterem krótkiego filmu jest wielokrotny reprezentant Polski Marcin Lijewski.

Główne przesłanie spotu nawiązuje do sportu? Bo segregacja odpadów jest jak gra zespołowa. – Im więcej osób angażuje się w selektywną zbiórkę, a więc pamięta o segregacji na papier, szkło i plastik, tym efekt jest lepszy, więcej odpadów trafia do ponownego przetworzenia. W sporcie chodzi o miejsce na podium, a nam o to, by jak najmniej odpadów trafiło na składowisko i to jest nasza wspólna wygrana.

Główną rolę w spocie zagrał Marcin Lijewski, jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej, który reprezentował Wybrzeże Gdańsk (obecnie pracuje jako trener). Wraz z nim wystąpili też trzej inni szczypiorniści Wybrzeża: Hubert Kornecki, Michał Orzechowski i Patryk Plaszczak.

Drzewko za elektroodpady

W ramach wielu akcji plenerowych, prowadzonych przez Zakład na terenie Gdańska (np. przy okazji imprez miejskich), zachęcamy jej uczestników do bezpiecznego pozbywania się elektroodpadów. Każdy, kto dostarcza w trakcie takiego wydarzenia do naszego punktu takie odpady jak: zepsute i zużyte telefony, drukarki, komputery itp., otrzymuje drzewko lub krzew z naszej „zakładowej” szkółki.

Zachęcamy również do korzystania z objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Elektroodpady przyjmujemy również bezpłatnie w naszym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

31
Zakład prowadzi własny ogród, w którym hoduje drzewa i krzewy na potrzeby własnych nasadzeń, a także akcji skierowanych do mieszkańców. Przekazywane są również rośliny do nasadzeń na terenach publicznych – głównie w sąsiedztwie Zakładu.

Akcja „Zgnieć butelkę – bądź eko!”

Zgniatarka to proste w obsłudze urządzenie, do zawieszenia na ścianie, które jednym ruchem ręki pozwala zmniejszyć objętość plastikowych butelek po napojach. Zainstalowane w ogólnie dostępnych miejscach znacząco przyczyniają się do wydajnego gospodarowania odpadami nadającymi się do ponownego przetworzenia.

Akcja edukacyjna „Zgnieć butelkę, bądź eko”,skierowana do gdańskich szkół podstawowych miała przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów i uwrażliwić ich na odpowiednie przygotowanie surowca przed wyrzuceniem do pojemników na segregację. Do przedsięwzięcia zgłosiło się 30 placówek. Każda z nich otrzymała urządzenie wraz z tabliczką informacyjną i instrukcją obsługi.

Inicjatywa objęła dotychczas szkoły podstawowe w gminie Gdańsk i gdańskie instytucje publiczne, m.in. WIOŚ, RDOŚ, NOT  i inne. Planowane jest jej rozszerzenie o placówki oświatowe z wszystkich poziomów kształcenia – także na terenie sąsiadującej z Zakładem Gminy Kolbudy.

Akcja zrealizowana przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku w ramach programu „Kultura Segregacji”, organizowanego przez firmę Rekopol.
5
Ekoklasa

To kolejna aktywność, w której czynny udział bierze nasz Zakład. Świadomi roli jaką odgrywa edukacja dla najmłodszych, wspieramy program Straży Miejskiej w Gdańsku pn. Ekoklasa. Najmłodsi podczas zajęć organizowanych na terenie siedziby Straży uczą się jak właściwie postępować z odpadami, jak chronić środowisko przed nadmierną ich liczbą, jakie są zasady segregacji w gminie Gdańsk, co to jest recykling i wiele innych. Bardzo swobodna formuła zajęć sprawia, że najmłodsi stają się bardzo aktywnymi ich uczestnikami, jest i wesoło i pracowicie, a najmłodsi wychodzą z zajęć jako ambasadorzy „Czystego Miasta Gdańsk” z głową pełną wiedzy.

IMG_7718
Tramwaj edukacyjny

Od kilku lat po Gdańsku jeździ specjalnie oklejony tramwaj komunikacji miejskiej, który przekazuje mieszkańcom całą swoją „powierzchnią” rożnego rodzaju treści dot. segregacji odpadów.

Skip to content