Dar Zakładu na rzecz ECS

Wyjątkowa pamiątka historyczna trafi do ECS dzięki spostrzegawczości pracowników Zakładu Utylizacyjnego

Pocztówkę wraz z kopertą, zaadresowaną do Anny Walentynowicz i wysłaną do obozu dla internowanych działaczek opozycji solidarnościowej w Gołdapi, znalazł pracownik sortowni. Znajdowała się ona na taśmie, wraz z innymi odpadami.
Uwagę pracowników sortowni zwróciło nazwisko, oraz idealny stan kartki. Jest to pocztówka z motywem wielkanocnym, z życzeniami oraz słowami wsparcia, kierowanymi do Pani Anny Walentynowicz.
Jej adresatka jest ważną postacią zarówno dla regionu jak i nurtu Solidarności , a jej zasługi są znane praktycznie każdemu.
Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielką NSZZ „Solidarność”, Damą Orderu Orła Białego. Do ośrodka dla internowanych w Gołdapi trafiła w styczniu 1982 r. razem z innymi działaczkami opozycyjnymi. Ośrodek opuściła w lipcu 1982 r. W ośrodku w Gołdapi przetrzymywano min. aktorkę Halinę Mikołajską, Elżbietę „Gajkę” Kuroniową, Alinę Pieńkowską czy pisarkę Ankę Kowalską (autorkę „Pestki”).
W związku z planowanym otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności, Zarząd Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. postanowił przekazać tą cenną pamiątkę ECS, którego zasób archiwalny pochodzi przede wszystkim od osób prywatnych i instytucji.
Kartka została nadana 5 kwietnia 1982 r w Krakowie. Przekazanie pamiątki nastąpi w najbliższą sobotę, tj. 30.08.2014 roku w ramach uroczystości otwarcia ECS