W trakcie prowadzonych prac mogą nastąpić przejściowe uciążliwości zapachowe względem mieszkańców okolicznych dzielnic. Wykonawca spalarni jest zobowiązany do zastosowania szeregu metod i środków zaradczych mających zminimalizować uciążliwości (np. dyfuzory i opryski blokujące aktywność złowonną). Zastosowane zostaną również przesypki gliniaste, ograniczające czas ekspozycji wydobytego gruntu. W trakcie realizacji prac prowadzony będzie bieżący nadzór inwestorski, m.in. przez Inżyniera Kontraktu, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki i minimalizować mogące powstać uciążliwości.
Warto wiedzieć:
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, siatki foliowe, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach. Mimo najlepszej selektywnej zbiórki przez mieszkańców i późniejszej segregacji odpadów w instalacjach komunalnych, nadal duża część odpadów nie nadaje się do recyklingu. Od kilku lat, zgodnie z obowiązującym prawem, odpadów tych nie można składować i są one wywożone do innych instalacji termicznych na terenie Polski i poza nią. Po wybudowaniu ZTPO przez Port Czystej Energii odpady te będą przetwarzane na miejscu, a w efekcie ich spalenia powstanie energia elektryczna i ciepło, które będą dostarczane mieszkańcom Gdańska.
Spalarnia powstaje na terenie Zakładu Utylizacyjnego. Jest to lokalizacja w dużej części została wytypowana dlatego, że właśnie z Zakładu Utylizacyjnego będzie pochodziła znaczna część przetwarzanych odpadów (ponad 70%).
Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących realizowanej inwestycji znajdą państwo również na stronie internetowej PCE pod adresem http://www.portczystejenergii.pl/najczestsze-pytania
Uwagi i pytania dotyczące realizacji inwestycji można kierować bezpośrednio do inwestora za pośrednictwem poczty email biuro@portczystejenergii.pl lub przez Gdańskie Centrum Kontaktu pod numerem 58 524 45 00.