Opublikowano: 2024-01-29

Jak być eko podczas zimowego szaleństwa?

Jak być eko podczas zimowego szaleństwa?

Ferie w pomorskim rozpoczęte!  Co zrobić, żeby ciesząc się wolnym czasem zadbać o środowisko? Podpowiadamy sprawdzone metody na udany zimowy wypoczynek w stylu EKO.

Na rozgrzewkę

Po pierwsze zabierz ze sobą na stok, czy zimowy spacer, własny termos lub kubek termiczny. W ten sposób nie tylko ograniczysz wydatki na ciepłe napoje, ale także nie zostawisz po sobie papierowych i plastikowych kubków. Jeśli uwielbiasz smak kawy „na mieście” wybierz lokal (jest ich coraz więcej), który oferuje zakup aromatycznych naparów w naczyniach klientów, zwykle również z eko zniżką

Kawa lub herbata  z kubka termicznego najlepsza na rozgrzewkę w czasie ferii
Kubek termiczny – świetny na spacery

Sięgając po zimne napoje pamiętaj, że pragnienie najlepiej gasi woda, a ta płynąca z gdańskich kranów świetnie nadaje się do picia. Wychodząc z domu, po prostu nalej ją do szklanej, albo metalowej butelki i zabierz na spacer. To najprostszy i najtańszy sposób ograniczania zakupów plastikowych butelek.

Cudze chwalicie…

Zastanów się, czy aby dobrze się bawić musisz daleko jechać? W okolicach Trójmiasta też można skorzystać z zimowego szaleństwa – na przykład na dośnieżanym w razie niepogody stokach w ośrodkach Koszałkowo- Wieżyca oraz Trzepowo. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, ponownie otwarty zostanie także wyciąg na sopockiej Łysej Górze, jedynym w Polsce stoku z widokiem na morze! A skoro o morzu, to może morsowanie?

Gdańsk, plaża w Jelitkowie. Noworoczne morsowanie/ źródło: gdansk.pl

Świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu jest też wybór jednego z miejskich lodowisk: gdańskiego na Placu Zebrań Ludowych, Stoczniowiec na Hali Oliwia, a także ślizgawek przy Molo w Sopocie oraz  w Gdyni przy Centrum Riviera i w Parku Centralnym. Jeśli pogoda zmieni się na wiosenną, możesz przesiąść się na rolki, lub rower i skorzystać z dziesiątek okolicznych tras! W ten sposób znacznie obniżysz ślad węglowy swoich wakacji.

Poczuj klimat i smak

Chcesz być Eko? Wybieraj lokalne hotele i restauracje, które korzystają z miejscowych towarów. Posiadaczom Karty Mieszkańca polecamy szczególnie Smaki Gdańska. W ten sposób oszczędzisz naturze smogu związanego ze sprowadzaniem tropikalnych dodatków, a Ty będziesz mógł przyswoić więcej składników odżywczych z pysznych regionalnych dań. 

Nie zapomnij kosmetyczki i unikaj korzystania z hotelowych gratisów. Tym samym ograniczysz ilość plastiku, jaką wykorzystuje się do produkcji mikrobutelek na szampony i płyny do kąpieli oferowane w ośrodkach turystycznych.

Wszystko ma swoje miejsce

Segreguj śmieci. Podczas spacerów i wędrówek koniecznie zabieraj ze sobą śmieci i wyrzucaj je do koszy oferujących selektywną zbiórkę odpadów. W ten sposób zadbasz o środowisko, a my będziemy mogli odzyskać i przekazać recyklerom jeszcze więcej surowców wtórnych😊

I koniecznie… Baw się dobrze i ciesz dobrodziejstwem natury, o którą razem zadbamy. Udanego wypoczynku.

Zobacz także