Opublikowano: 2023-11-20

Drugi Miejski Mikrolas w Gdańsku

Drugi Miejski Mikrolas w Gdańsku

Kolejny Miejski Mikrolas będzie rósł na Jasieniu. W sobotę 18 listopada przy Pozytywnym Przedszkolu nr 13 zasadzono blisko 600 drzew i krzewów. W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Na obszarze 200 m kwadratowych znalazło się łącznie 40 gatunków roślin.

– Konsekwentnie w Gdańsku rozwijamy tereny zielone, zarówno w naszych dużych parkach miejskich, ale i nowych miejscach jak teren obok przedszkola, przy ulicy Stankiewicza. To dla mnie duża radość, że jako gdańszczanie czujemy odpowiedzialność za nasze zielone przestrzenie i że tak licznie potrafimy zaangażować się w upiększanie naszego miasta. Bardzo dziękuje wszystkim za dzisiejszą akcję i już teraz zapraszam na wiosenne sadzenia mikrolasów w Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Miejski Mikrolas został posadzony bardzo gęsto i zgodnie z metodą sadzenia lasów opracowaną przez wybitnego japońskiego botanika, Akirę Miyawakiego. Naukowiec opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Jedną z głównych jej cech jest przygotowanie gleby. W gdańskim mikrolesie gleba została przygotowana z wykorzystaniem Czarnego Złota Ogrodników. Dodatkowo część gatunków sadzonek,  przesadzono ze szkółki na terenie Zakładu Utylizacyjnego.

    – Teraz, jesienią postanowiliśmy zaprosić do sadzenia mikrolasu mieszkańców kolejnej dzielnicy położonej w naszym sąsiedztwie. Jest to okazja, by pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego. Idea, którą można stosować w swoim życiu codziennym. Dzięki segregacji bioodpadów, której mieszkańcy codziennie dokonują w swoich gospodarstwach domowych, my w Zakładzie Utylizacyjnym produkujemy polepszacz gleby, zwyczajowo nazywany kompostem – opowiada Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Las, co szybko rośnie, sam się reguluje i sam nawozi

Wśród posadzonych roślin znalazły się graby, buki, dęby, klony, lipy, czeremchy czy leszczyny. W sumie blisko 40 rodzimych gatunków charakterystycznych dla grądu subatlantyckiego czy buczyny pomorskiej, czyli siedlisk leśnych typowych dla Gdańska i okolic.

Miejski Mikrolas wymaga mniej pielęgnacji i podlewania po posadzeniu niż w przypadku standardowych nasadzeń. Co ważne, nie trzeba ich w ogóle nawozić. Badania pokazują, że po pierwszym roku przeżywa aż 97% drzew i krzewów posadzonych metodą Miyawakiego. W mikrolesie nic się nie zmarnuje — liście i drewno zamienią się w cenną, leśną próchnicę, co pozwoli zatrzymać w glebie dużą ilość wody i wiązać węgiel z atmosfery.

Miejskie Mikrolasy rosną też 1,5-2 x szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie. Szybki wzrost nie jest jednak najważniejszą korzyścią tej metody sadzenia lasów. Wśród różnych korzyści są przede wszystkim: samoregulacja i bezobsługowość (już po 3 latach od posadzenia), magazynowanie wody, ochrona przed hasałem, wspieranie lokalnej bioróżnorodności, pochłanianie pyłów i filtrowanie powietrza, redukuje hałas, a przede wszystkim zapewnia trwałość pomimo zmieniających się warunków środowiskowo-klimatycznych miast. Mikrolas stanowi też cenną, nową ostoję dla miejskiej bioróżnorodności, w tym bogatego świata zwierząt, z którymi współdzielimy wiele przestrzeni w miastach. Znajdą tu schronienie m.in. ptaki śpiewające, zapylacze, płazy czy jeże.

Zobacz także