Opublikowano: 2017-06-30

Wchodzą nowe zasady segregowania odpadów w Polsce. W Gdańsku od kwietnia 2018 r.

Wchodzą nowe zasady segregowania odpadów w Polsce. W Gdańsku od kwietnia 2018 r.

Nowy system, jednakowy dla wszystkich samorządów, ma przełożyć się m.in. większe poziomy odzysku surowców wtórnych w Polsce i sukcesywne obniżanie ilości odpadów składowanych. Precyzują to przepisy unijne, które nakładają na nasz kraj obowiązek osiągnięcia w 2020 roku pułapu 50% odzysku, a obecnie ten próg to 20%. – Trwają przygotowania do przyszłorocznej zmiany. To bardzo poważne wyzwanie organizacyjnie, finansowo, logistycznie, a także komunikacyjnie, ponieważ wszystkich mieszkańców o zmianach chcemy jak najskuteczniej poinformować i ich do tego przygotować. Dlatego ten okres przejściowy jest cenny, aby móc popracować nad nowym systemem i stopniowo edukować gdańszczan – wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aktualnie mieszkańcy stosują obowiązkowy podział na trzy frakcje, a docelowo będzie ich pięć, gdy dojdzie segregowanie wszystkich surowców wtórnych. Obligatoryjnie od roku należy wydzielać w Gdańsku – oprócz odpadów suchych i mokrych – szkło, co przyniosło znaczną poprawę poziomu jego odzysku. Warto podkreślić, że wielu mieszkańców już dzieli swoje odpady na 5 frakcji, ponieważ korzystają z możliwości dobrowolnego segregowania makulatury oraz tworzyw sztucznych. W tym celu w miejscach publicznych, np. na osiedlach, dostępne są kolorowe pojemniki do tzw. selektywnej zbiórki. – Ta praca wykonana na poziomie domowych pojemników ma ogromną wartość ekologiczną i bardzo przyczynia się do realizacji unijnych wytycznych przez Gdańsk. Budujący jest fakt, że co roku te statystyki odzysku surowców są lepsze. To pokazuje, że świadomość mieszkańców rośnie, a odpowiedzialne postępowanie z odpadami powoli wchodzi nam w nawyk. Uczymy się jako społeczeństwo – zapewnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, który wydzielone przez mieszkańców surowce dzieli na podkategorie (np. osobno plastik typu PET niebieski, osobno zielony, osobno bezbarwny), a także przygotowuje do przekazania do specjalistycznych zakładów recyklingu.

Jesienią tego roku Miasto Gdańsk planuje rozpocząć długoterminową kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie przybliżać szczegóły nowego systemu i zasady postępowania z odpadami.

W załączeniu rozporządzanie Ministra Środowiska, które wprowadza nowy system segregowania odpadów komunalnych.