Opublikowano: 2017-11-21

SEGREGUJ AKTYWNIE! Kampania edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego

SEGREGUJ AKTYWNIE! Kampania edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego

Do tej pory z inicjatywy Zakładu Utylizacyjnego zgniatarki pojawiły się w kilkudziesięciu gdańskich szkołach i instytucjach. – W tym roku zaprosiliśmy do współpracy kluby sportowe, gdzie powstaje bardzo dużo odpadu w postaci pustych, plastikowych butelek. Są to również miejsca, które odwiedza wiele osób prowadzących aktywny tryb życia, co często wiąże się z postawą proekologiczną – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Do akcji przyłączyło się już kilkanaście ośrodków sportowych, m.in. należące do GOSiR, sieci Tyger Gym, klub sportowy Gedania, Centrum Sportu Akademickiego, czy Body Club. Akcję wspierają również szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk, którzy od lat angażują się w akcje edukacyjne Zakładu Utylizacyjnego związane z segregacją odpadów.

Zgniatarka to niewielkie urządzenie umożliwiające zmniejszenie objętości butelki typu PET nawet o 70 proc. Dlaczego to jest tak ważne? – Zgniecione butelki zajmują mniej miejsca, więc w pojemniku na tworzywa mieści się ich więcej. Dzięki temu śmieciarki nie wożą powietrza, a bardziej efektywny transport to mniej spalin – mówi Monika Łapińska-Kopiejć z Zakładu Utylizacyjnego. Instytucjom, które zadeklarują udział w akcji Zakład Utylizacyjny przekazuje zgniatarki bezpłatnie.

– Montowanie zgniatarek w klubach sportowych nie jest dla nas celem samym w sobie. Chcemy przede wszystkim edukować i kształtować nawyki mieszkańców, zwracając uwagę na jakość i poprawność segregowania. Dlatego w zestawie ze zgniatarką jest plakat edukacyjny – tłumaczy przedstawicielka Zakładu Utylizacyjnego.

Na potrzeby akcji stworzono również stronę internetową, na której można znaleźć ciekawostki i porady związane z segregowaniem różnego rodzaju odpadów. Akcja będzie promowana w tramwajach, mediach społecznościowych oraz kinach.

To, że warto zachęcać do segregowania potwierdzają liczby. W 2012 na głowę statystycznego mieszkańca Gdańska przypadało 23 kg surowców wtórnych. Zgodnie z przewidywaniami w tym roku będzie to aż 41 kg.

– Odzysk surowców wtórnych w Gdańsku od lat stopniowo rośnie i na tle innych polskich miast jest już dziś bardzo wysoki. Poziom odzysku surowców w naszym mieście wynosi 30 proc., w 2017 r. gminy są zobowiązane przepisami do osiągnięcia 20 proc. – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska odpowiedzialny za politykę komunalną.

Mieszkańcy Gdańska segregują odpady coraz lepiej, przyszedł jednak czas, by oprócz zachęcania ich do tego zacząć rozmawiać również o tym, jak mogą to  robić jeszcze bardziej efektywnie. – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Akcja Zakładu Utylizacyjnego „Segreguj aktywnie!” realizowana jest w ramach projektu „Kultura Segregacji” prowadzonego przez REKOPOL. Wpisuje się też w działania edukacyjne prowadzone przez miasto Gdańsk w związku ze zmianami w sposobie segregowania odpadów, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia przyszłego roku, a które już dziś są komunikowane w mediach. Mieszkańcy będą zobowiązani oddzielnie wyrzucać papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio i resztkowe.

Więcej informacji na temat kampanii na stronie segregujaktywnie.pl

20171121_103951

20171121_10443020171121_10433420171121_104053