Opublikowano: 2016-09-29

Rekultywacja nieczynnej kwatery – zobacz efekty

Rekultywacja nieczynnej kwatery – zobacz efekty

Prace rekultywacyjne przebiegają zgodnie z harmonogramem, a kwatera przybiera swój docelowy, przewidziany w decyzji  kształt. W tym miejscu przez kilkadziesiąt lat deponowano odpady z gminy Gdańsk i gmin ościennych. Odpady, zagniatane przez specjalistyczny sprzęt, by ograniczyć ich objętość, składowano w dwumetrowych warstwach, przesypywanych półmetrową warstwą ziemi. Na przestrzeni lat uformowany został dzisiejszy kształt kwatery, a po osiągnięciu rzędnej 135 m.n.p.m, kwatera musiała zostać zamknięta. Jako ciekawostkę dodamy, że stojąc na szczycie kwatery mamy pod sobą 40 metrów odpadów. W tym momencie przystąpiono do prac, których celem była zgodna z przepisami rekultywacja tej nieczynnej części składowiska.

Bardzo istotnym z punktu widzenia mieszkańców i produkcji biogazu był proces uszczelnienia wierzchowiny kwatery. Jako warstwę izolacyjną użyto grunty półprzepuszczalne (warstwa ok. 1 m) oraz grunty o większej zawartości gliny (ok. 1 m). W międzyczasie na kwaterze zakończono prace związane z modernizacją i rozbudowaniem systemu odgazowania. Po oddaniu  tej inwestycji można było przystąpić do prac „wykończeniowych”, czyli wyłożenia ok. metrowej warstwy biologicznej (mieszanka produkowanego w ZU stabilizatu i kompostu) i warstwy humusowej, co z kolei umożliwiło obsianie wierzchowiny trawą, czego efekty widoczne są na zdjęciach.

Rekultywowana kwatera - wierzchowina
Rekultywowana kwatera – wierzchowina
Rekultywowana kwatera - wierzchowina
Rekultywowana kwatera – wierzchowina
Rekultywowana kwatera - wierzchowina
Rekultywowana kwatera – wierzchowina

Obecnie prowadzone są prace  związane z tzw. rekultywacją biologiczną, czyli nasadzeniami wierzby energetycznej na skarpach północnej, południowej i wschodniej oraz sadzenie drzew i krzewów na wierzchowinie kwatery. Efekty tych prac będą widoczne już niedługo. Poniżej efekty już wykonanych obsadzeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rekultywowana kwatera - skarpa
Rekultywowana kwatera – skarpa